Wzrosły szanse na sprzedaż Asdy przez Walmart

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 05-05-2021, 13:25

Prawdopodobnie zbliża się finał ciągnącej się od miesięcy sprzedaży większościowych udziałów w brytyjskiej sieci supermarketów Asda przez amerykański Walmart. Zmodyfikowana propozycja została uznana za „rozsądną” przez brytyjskiego regulatora.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ma obecnie 40 dni na wydanie decyzji.

Sprawa ciągnie się już od dwóch lat. Poprzednia próba sprzedaży Asdy większemu rywalowi rynkowemu, sieci J Sainsbury została zablokowana. Nadzorca twierdził, że doprowadzi to do koncentracji rynku i ograniczenia oferty dla konsumentów. Jednym z kluczowych aspektów jest sprawa 27 stacji paliw. Oczekuje się, że CMA w końcu zaakceptuje ofertę złożoną przez konsorcjum TDR Capital i braci Issa, którzy stoją z operatorem sieci sklepów wielobranżowych EG Group.

Inwestycja Walmartu w Asdę sięga 1999 r. Od czterech lat Amerykanie chcą się jednak pozbyć biznesu na Wyspach Brytyjskich i skoncentrować się na rodzimym rynku, na którym generuje ¾ swoich przychodów.

Bezpośrednią konkurencją dla Asdy są dynamicznie rozwijające się sieci niemieckich supermarketów Lidl i Aldi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane