Decyzja regulatora ws. przejęcia Asda 20 kwietnia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-02-2021, 17:40

Na 20 kwietnia 2021 r. brytyjski nadzorca rynku wyznaczył termin wydania decyzji odnośnie przejęcia sieci supermarketów Asda przez braci miliarderów Issa i firmę TDR Capital, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) już w grudniu 2020 r. rozpoczął badanie umowy przejęcia i skutków jakie niesie dla tego segmentu rynku. Początkowo wyznaczył termin 18 lutego na tak zwaną „Fazę 1”, ale następnie wstrzymał cały proces, domagając się dodatkowej dokumentacji.

Zainteresowanie przejęciem trzeciej pod względem wielkości sieci supermarketów na Wyspach Brytyjskich wyraziła firma TDR Capital z braćmi Zuberem i Mohsinem Issa. W październiku 2020 r. złożyli oni wspólną ofertę odkupienia większościowych udziałów w Asda, które są w posiadaniu amerykańskiego Walmartu. Oferta wyceniała Asda na ok. 6.8 mld GBP (9,5 mld USD).

Jak podkreśla CMA sprawę przejęcia komplikują plany przyszłych nabywców związane z siecią 322 stacji benzynowych Asda. Chcą oni je wydzielić z Asda i włączyć do prowadzonego przez siebie biznesu paliwowego, grupy EG proponując transakcję o wartości 750 mln GBP. CMA ocenia, że nabywca będzie musiał pozbyć się części tych stacji.

To druga tak daleko zaawansowana próba przejęcia Asda. W 2019 r. CMA nie zgodziła się na zakup sieci przez konkurencyjnego operatora supermarketów Sainsbury’s za 7,3 mld GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane