Wzrośnie akcyza na alkohol

Paweł Mazur
opublikowano: 23-11-2001, 00:00

Piwna akcyza może wzrosnąć w 2002 r. o 4,5 proc. To jednak nie koniec. Wyższą akcyzą zostaną obłożone także wyroby spirytusowe, wino oraz papierosy.

Projekt budżetu, do którego dotarł „PB”, przewiduje podwyżkę w 2002 r. stawki podatku akcyzowego od piwa średniorocznie o 4,5 proc.

Ostatnio dużo mówiło w branży o możliwości zatrzymania wzrostu akcyzy piwnej w 2002 r. Na taki wariant liczył sektor piwny. W ten sposób mógł uratować się przed przewidywanym spadkiem (a przynajmniej regresem) sprzedaży. Rozwiązaniem, o którym, mówiło się wcześniej, miała być podwyżka na poziomie zakładanej przyszłorocznej inflacji. O tym, czy ostatecznie będzie to 4,5 proc., zadecyduje najbliższa przyszłość. Wiadomo już, że projekt zakłada przyszłoroczne dochody państwa z podatku akcyzowego od piwa na poziomie prawie 2,12 mld zł. W porównaniu z planowanymi tegorocznymi wpływami z akcyzy piwnej, szacowanymi na prawie 1,99 mld zł, oznacza to wzrost dochodów do państwowej kasy o ponad 130 mln zł. Przypomnimy, że w tym roku krajowe browary dotknęła aż 18-proc. podwyżka tego podatku.

— Podwyżka akcyzy rzędu 4,5 proc. może skutecznie zastopować wzrost sprzedaży piwa w 2002 r. — mówi Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao.

Według projektu, w 2002 r. średnioroczny poziom stawek akcyzowych na wyroby spirytusowe ma wzrosnąć o 0,3 proc., na wino — o 6,2 proc., a na wyroby tytoniowe — 2,6 proc. W 2002 r. do państwowej kasy z tytułu akcyzy ma wpłynąć prawie 32,5 mld zł, czyli o 12 proc. więcej niż przewiduje plan wykonania dochodów w tym roku, szacowany na nieco ponad 29 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrośnie akcyza na alkohol