Wzrośnie globalny popyt na ropę naftową

Rafał Białkowski
opublikowano: 14-02-2007, 00:00

Popyt w Państwie Środka spowodował, że eksperci zmienili szacunki. Popyt na ropę wzrośnie o 1,8 proc.

Kierowcy nie powinni się jednak obawiać zmiany cen

Popyt w Państwie Środka spowodował, że eksperci zmienili szacunki. Popyt na ropę wzrośnie o 1,8 proc.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) podwyższyła wczoraj prognozy popytu na ropę w 2007 r. Powodem jest większe niż przewidywano zapotrzebowanie na ten surowiec w Chinach i regionie Morza Kaspijskiego. Według agencji, globalny wzrost zapotrzebowania na ropę wzrośnie o 1,8 proc. — do 86 mln baryłek dziennie. To o 270 tys. baryłek więcej, niż zakładano jeszcze miesiąc temu.

— Wzrost popytu w Chinach spowodowany jest tym, że znaczna część tamtejszej energetyki oparta jest na ropie. Jednak wzrost globalnych prognoz popytu nie wywoła jakichś dramatycznych zmian cen — przewiduje Paweł Nierada z Instytutu Sobieskiego.

Nadzieja w wydobyciu

Na razie na wartość baryłki mają wpływ inne kwestie.

„Ceny ropy sięgnęły w połowie stycznia 60 USD za baryłkę. Było to spowodowane nagłymi atakami zimy, zmniejszeniem wydobycia przez OPEC oraz ogólnymi napięciami geopolitycznymi” — czytamy w raporcie MAE.

Przypomnijmy, że OPEC już dwukrotnie zmniejszało wydobycie ropy (1 listopada i 1 lutego). Łącznie o 1,7 mln baryłek dziennie. Miało to doprowadzić do zwiększenia ceny surowca, która w połowie stycznia wynosiła niecałe 50 USD za baryłkę. Stopniowy spadek cen był spowodowany ciepłym początkiem roku.

Według raportu MAE, kraje OPEC produkowały w styczniu 30,18 mln baryłek dziennie. W tej kwocie znalazła się Angola (1,51 mln baryłek), która dołączyła do OPEC w tym roku. Lwia część dostaw (8,42 mln baryłek) pochodziła od największego producenta — Arabii Saudyjskiej. Dla porównania rok wcześniej Saudyjczycy produkowali 8,95 mln baryłek dziennie. Ale dziś eksperci MAE przewidują, że kraje OPEC nie tylko nie zmniejszą wydobycia, ale powinny je zwiększyć.

Spokojni inwestorzy

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie zmieniły się nieznacznie. We wtorek cena lekkiej ropy WTI w dostawach na marzec na nowojorskiej giełdzie staniała w handlu elektronicznym o 57 centów, czyli 1 proc., do 57,24 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane