Wzrost ceny ropy pomaga Wall Street

opublikowano: 22-04-2020, 16:39

Na amerykańskich rynkach akcji przeważa w środę popyt. Poprawa nastrojów tłumaczona jest znaczącą zwyżką notowań ropy.

W poniedziałek i wtorek rynki akcji w USA były zdominowane przez podaż, co wiązano z bezprecedensowymi wydarzeniami na rynku ropy. Kierunek zmian cen surowca stał się wskaźnikiem nastrojów inwestorów z rynku akcji. W środę ropa najpierw taniała, kurs odmiany Brent spadał najniżej od 21 lat, ale niedługo przed rozpoczęciem sesji w USA cena surowca zaczęła wyraźnie rosnąć. To poprawiło nastroje amerykańskich inwestorów, czemu sprzyjała także zapowiedź uchwalenia w czwartek przez Izbę Reprezentantów kolejnego pakietu pomocy wartości prawie 500 mld USD. Analitycy Bank of America uważają, że to nie koniec spodziewanego wsparcia, które popłynie do amerykańskiej gospodarki. 

Bloomberg

Na początku sesji popyt przeważa we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej drożeją spółki z segmentów energii, IT i usług telekomunikacyjnych. Najsłabsze są segmenty „defensywne”: nieruchomości i dóbr codziennego użytku.

Obligacje tanieją, rentowność „dziesięciolatek” USA przekroczyła 0,6 proc. Minimalnie rośnie indeks dolara, wyraźnie drożeje natomiast złoto. Kurs kruszcu przekroczył 1700 USD po tym jak Bank of America dał do zrozumienia, że może dojść do nawet 3000 USD w perspektywie 18 miesięcy. Cena ropy WTI z czerwcowych kontraktów rośnie o 27 proc. do 14,74 USD. Wcześniej w środę kurs baryłki spadał nawet do 10,26 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane