Wzrost gospodarczy Szwajcarii szybszy niż oczekiwano

opublikowano: 28-05-2019, 08:40

Gospodarka Szwajcarii osiągnęła w pierwszym kwartale wzrost wyższy niż oczekiwali najwięksi optymiści wśród ekonomistów.

PKB Szwajcarii wzrósł w pierwszym kwartale o 0,6 proc., a oczekiwano 0,4 proc. To głównie zasługa ponadprzeciętnego wzrostu wydatków konsumentów w tym okresie. Wyniósł 0,4 proc. i był największy od roku. Dodatkowo pozytywny wpływ na wzrost miały także budownictwo i inwestycje.

Dane o tempie wzrostu gospodarczego Szwajcarii w czwartym kwartale 2018 roku skorygowano w górę do 0,3 proc.

W pierwszym kwartale w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 1,7 proc. Oczekiwano 1,0 proc.

David Oxley, ekonomista ds. Europy w Capital Economics powiedział The Financial Times, że spodziewa się wzrostu PKB Szwajcarii w całym roku o 1,0 proc. Oczekuje także dalszego umocnienia się franka szwajcarskiego „bo słaby globalny wzrost gospodarczy i większa awersja inwestorów od ryzyka zwiększa zainteresowanie bezpiecznymi przystaniami”,

- Prognozujemy, że frank umocni się do 1,08 za euro do końca 2019 roku, czyli o około 4 proc. wobec obecnego poziomu – powiedział Oxley.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, ft.com

Polecane