Wzrost indeksów na koniec spadkowego tygodnia

opublikowano: 12-11-2021, 22:40

Dow Jones wzrósł w piątek o 0,5 proc., a S&P500 zyskał 0,7 proc. Nasdaq poszedł w górę o 1,0 proc. Pięciodniowy bilans jest jednak ujemny, co oznacza koniec serii pięciu tygodni wzrostów z rzędu. Dow Jones stracił przez tydzień 0,6 proc., S&P500 spadł o 0,3 proc., a Nasdaq zjechał o 0,7 proc.

Amerykańskie rynki akcji zakończyły tydzień wzrostem. Inwestorzy korzystali z przeceny, do której doszło wcześniej w tym tygodniu w reakcji na wiadomość o wzroście inflacji w USA do najwyższego poziomu od 31 lat. Drożały akcje spółek wzrostowych. Dane makro opublikowane na początku sesji potwierdziły, że inflacja negatywnie zaczyna wpływać na konsumentów. Wskaźnik ich nastrojów na początku listopada spadł najniżej od 10 lat. Inwestorzy zdecydowali się jednak zignorować tą wiadomość. Może nabrać znaczenia w przyszłym tygodniu kiedy raporty kwartalne publikować będą najwięksi detaliści: Walmart, Target, Home Depot i Macy’s. Rentowność obligacji rosła, dolar słabł, ale przez tydzień jego wartość wzrosła najmocniej od prawie trzech miesięcy.

fot. REUTERS_Brendan McDermid_Forum
fot. REUTERS_Brendan McDermid_Forum

Na zamknięciu drożało 64 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Skupiał się przede wszystkim na akcjach spółek IT (1,2 proc.) i usług telekomunikacyjnych (1,7 proc.), gdzie przez całą sesję najmocniej drożały media i rozrywka (1,9 proc.). Na dole tabeli znalazły się „bezpieczne” segmenty nieruchomości, dóbr codziennego użytku (wzrosty po mniej niż 0,1 proc.) i użyteczności publicznej (-0,2 proc.). Najmocniej tracił segment energii (-0,3 proc.), do czego przyczynił się trzeci z rzędu tydzień spadku ceny ropy.

Zdrożało 19 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy Home Depot, Apple (po 1,4 proc.) i 3M (1,9 proc.), a najbardziej taniały papiery Walgreens Boots Alliance (-0,8 proc.), IBM (-1,1 proc.) i Walt Disney Company (-1,5 proc.).

Na Nasdaq popyt skupiał się głównie na Big Tech. Na całym rynku drożało tylko 53 proc. z ponad 3,9 tys. notowanych na nim spółek. Zdrożała jednak zdecydowana większość tych o największej kapitalizacji. W grupie FAANG najmocniej drożały akcje Meta Platforms, znanego wcześniej jako Facebook (4,0 proc.), co było odreagowaniem wcześniejszego spadku ich ceny. Najmniejszy wzrost kursu notowało Apple (1,4 proc.). Akcje Tesli (-2,8 proc.) taniały w piątek w związku z informacją, że prezes Elon Musk nadal sprzedawał jej akcje, upłynniając pakiet wartości prawie 700 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane