Wzrost na dłużej

Andrzej Osiński
opublikowano: 27-02-2007, 00:00

Budownictwo na giełdzie ma za sobą udany rok, mimo że analitycy wieszczyli koniec hossy w tej branży.

Giełda Dobra passa dla spółek budowlanych

Budownictwo na giełdzie ma za sobą udany rok, mimo że analitycy wieszczyli koniec hossy w tej branży.

Budowlane spółki znowu są najmocniejsze na parkiecie, a najlepsze przyniosły inwestorom ponad 50 proc.

Zyski dla najlepszych

Wśród chętnych do inwestycji w branżę nie brakuje poważnych funduszy. Roczne podsumowanie dokonań krajowych funduszy emerytalnych pokazało, że wśród dziesięciu papierów, w które w 2006 r. zainwestowano najmocniej, znajdują się Polimex Mostostal i Dom Development. OFE odgrywają coraz większą rolę w akcjonariatach spółek budowlanych. W Elektrobudowie kontrolują już 56 proc. kapitału, a w Polimeksie 42 proc. (to najwyższe poziomy na całej GPW). W 2006 r. fundusze szybko zwiększały zaangażowanie także w Mostostalu Warszawa (o 15,4 proc.), Instalu Kraków (o 12,7 proc.) i Polnordzie (z zera do 14,4 proc.). Takie zaufanie udzielone branży przez zarządzających musi cieszyć, ale z drugiej strony należy dostrzec, że spółki powoli stają się zakładnikami funduszy.

W styczniu roku 2007 nikt nie mógł się równać z 38-procentową zwyżką notowań Budimeksu, której towarzyszyły bardzo wysokie obroty. Rynek wierzy, że grupa, która przez sześć lat straciła łącznie 20 mln zł netto, w końcu się przebudzi. Są na to szanse już w tym roku. Obecnie podpisywane kontrakty, a tylko w styczniu Budimex zawarł trzy duże umowy o łącznej wartości 240 mln zł, powinny cechować się już wyższymi marżami. Generalne wykonawstwo, w którym Budimex się specjalizuje, nadal będzie mniej rentowne od budownictwa specjalistycznego, ale różnice powinny się zacierać. Boom na rynku, przy ograniczonej liczbie wykonawców, będzie przenosił zyski z inwestorów (np. deweloperów) na spółki budowlane. Wydaje się jednak, że to właśnie deweloperska działalność Budimeksu stoi za styczniową hossą. Grupa, w odróżnieniu od nowo powstałych deweloperów, ma w tym segmencie doświadczenie i duży portfel nieruchomości. Jeśli do tego dodamy szansę na gigantyczne zlecenia drogowe, od 2008 r. wynik netto Budimeksu nie powinien spadać poniżej 100 mln zł rocznie.

Zdrowa rywalizacja

W segmencie drogowym nieoczekiwanie wyrósł Budimeksowi groźny rywal. Polimex — we współpracy z Hiszpanami (koncernem Dragados) — wygrał przetarg na budowę 20-kilometrowego odcinka autostrady A4. Całkowita wartość zlecenia to blisko 690 mln zł, z czego na polską spółkę ma przypaść 40 proc. Będzie to największy projekt drogowy z udziałem Polimeksu. Warto więc, by spółka przypomniała sobie o planach przejęcia firmy z tego segmentu (pamiętamy o próbach przejęcia PRInżu). Samodzielna realizacja, bez podwykonawców, przyniosłaby jej wzrost marż, które w drogownictwie ciągle należą do najniższych.

Niektórzy rozwijają działalność budowlaną, inni z niej rezygnują, by koncentrować się wyłącznie na usługach deweloperskich. Polnord, na którego akcjach już w 2006 r. można było zarobić 1000 proc., podpisał list intencyjny w sprawie sprzedaży swojej gałęzi zajmującej się generalnym wykonawstwem. Nabywcą jest Pol-Aqua, która zamierza w tym roku pojawić się na GPW. Obie spółki mają tych samych akcjonariuszy (Prokom), ale wstępnie ustalona cena (100 mln zł) jest przyzwoita. W ten sposób Polnord zaksięguje około 80 mln zł zysku brutto i całkowicie skupi się na działalności deweloperskiej.

Na GPW trafił kolejny deweloper — Warimpex, założony w Wiedniu jako spółka handlowa w 1959 r. Obecnie jest deweloperem, specjalizującym się m.in. w budowie hoteli, biurowców w Europie Środkowej i Wschodniej, a także właścicielem i operatorem pięcio- i czterogwiazdkowych hoteli w Polsce i Czechach.

Andrzej Osiński

dyrektor działu analiz Dun & Bradstreet

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Osiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wzrost na dłużej