Wzrost nakładów na technologie

Mariusz Zielke
05-01-2004, 00:00

Firmy IT liczą na napływ unijnych środków i wzrost nakładów na nowe technologie. Pytanie, czy to one zarobią, czy wielkie konglomeraty?

Większość dużych polskich firm informatycznych liczy na to, że wejście do Unii Europejskiej przyspieszy długo oczekiwane inwestycje w wielkie projekty IT, o których mówi się od wielu lat. Polska wciąż nie ma głównych państwowych rejestrów. Informatyczne braki widać m.in. w ochronie granic i medycynie. Wydatki na IT w naszym kraju wciąż ustępują poziomem nie tylko krajom wysoko rozwiniętym, ale też najbliższym sąsiadom.

Nic dziwnego, że firmy czekają na przełom. Jego symptomy już widać po przetargach z 2003 r. (m.in. CEPiK). Perspektywa wejścia do UE wymusi dalsze inwestycje, także w sektorze komercyjnym i nie sprywatyzowanych państwowych firmach. Nieprzypadkowo z takim pośpiechem systemy informatyczne wybierały PKO BP i PZU. Wkrótce wielkie inwestycje czekają np. sektor użyteczności publicznej (branża energetyczna i gazownicza).

Czy jednak polskie firmy nie powinny się obawiać, że na wielkich projektach zarobią głównie zachodnie koncerny, które już coraz częściej startują w polskich przetargach? Zdaniem informatyków, tak się jednak nie stanie, gdyż partnerstwo znających rynek lokalnych firm będzie niezbędne.

A czy nasze firmy będą w stanie sprzedać się na Zachodzie?

— Na razie niewiele próbowały. Z sukcesem za granicę wyszedł Comarch. Firmy takie jak Computerland czy Softbank czyniły takie próby, ale głównie za wschodnią granicą. Na pewno jednak wejście do UE otworzy drogę do indywidualnych karier naszym informatykom i menedżerom — uważa Andrzej Dyżewski, szef firmy analitycznej DiS badającej rynek IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrost nakładów na technologie