Wzrost PKB w III i IV kwartale nie przekroczy 6 proc.

opublikowano: 09-09-2004, 10:42

Wzrost PKB w III i IV kwartale 2004 roku nie przekroczy 6 proc. - szacuje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

"Jest mała szansa, aby wzrost PKB przekroczył 6 proc. (...) Myślę, że w III kwartale wyniesie 5,5-5,7 proc., a w IV kwartale

5,5-5,6 proc." - powiedziała Wasilewska-Trenkner w czwartkowym wywiadzie dla radia PiN.

W środę GUS podał, że PKB w II kwartale 2004 roku wzrósł o 6,1 proc. wobec 6,9 proc. w I kwartale i 3,8 proc. w II kwartale 2003 roku.

W ostatniej ankiecie PAP ekonomiści prognozują, że PKB wzrośnie w III kwartale 2004 roku o 5,3 proc., a w IV kwartale o 5,4 proc. W całym 2004 roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,9 proc., a w 2005 roku 5,4 proc.

Zdaniem Wasilewskiej-Trenkner, niewykluczone są także dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli inflacja nie zacznie wyraźnie wyhamowywać.

RPP od połowy roku podwyższa stopy procentowe. Pierwsza decyzja podnosząca stopy NBP o 50 pkt bazowych podjęta została w czerwcu. W lipcu podwyżka stóp wyniosła 25 pkt bazowych. Na sierpniowym posiedzeniu Rada postanowiła zacieśnić politykę monetarną i podniosła stopy procentowe o kolejne 50 pkt bazowych.

Po ostatnich podwyżkach stopa referencyjna wynosi 6,5 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 8 proc., redyskontowa 7 proc., zaś depozytowa 5 proc.

Argumentami przemawiającym za silniejszymi podwyżkami, niż spodziewał się rynek, były projekcja inflacji pokazująca, że

istnieje zagrożenie dalszego jej dużego wzrostu, utrzymujące się wysokie oczekiwania inflacyjne oraz wysoki wskaźnik cen towarów i usług (CPI).

W lipcu inflacja liczona rok do roku wzrosła do 4,6 proc. z 4,4 proc. w czerwcu.

Po ostatnim posiedzeniu RPP, prezes NBP Leszek Balcerowicz, zapowiedział w imieniu RPP, że Rada jest zdeterminowana, by

sprowadzić inflację do założonego celu 2,5 proc. z lipcowego poziomu 4,6 proc. Tym bardziej, jak dodał, że istnieje obawa wzrostu inflacji w sierpniu.

map/ kba/ ram/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost PKB w III i IV kwartale nie przekroczy 6 proc.