Wzrost rentowności polskich obligacji

ONO
05-09-2013, 12:34

Polska sprzedała dwu- i pięcioletnie obligacje o łącznej wartości 5,71 mld zł – podał resort finansów. Aukcja przyniosła wyraźny wzrost rentowności. Podobnie jest na rynku wtórnym.

Dwulatki sprzedano z  rentownością 3,474 proc. wobec 2,961 proc. na poprzedniej aukcji i 3,206 proc. na rynku wtórnym. Relacja popytu do podaży wyniosła 2,2.

Pięciolatki sprzedano z rentownością 4,219 proc. wobec 3,303 proc. i 4,059 proc. na rynku wtórnym. Relacja popytu do podaży wyniosła 1,22.

Wcześnie rano wicepremier Jacek Rostowski mówił w TOK FM, że Polska jest przygotowana na reakcję rynku na plany wobec OFE (wzrost rentowności obligacji) i przypomniał, że państwo już zabezpieczyło sobie 85 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok.

Po wynikach aukcji złoty (4,286 zł za euro) odrobił 0,5 grosza wobec euro, ale nadal jest o 1 grosz tańszy wobec unijnej waluty niż w środę.

Tymczasem na rynku wtórnym także rosną rentowności, osiągając najwyższy poziom od roku i oddalając się o kilkadziesiąt punktów bazowych od rentowności papierów Włoch i Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Wzrost rentowności polskich obligacji