Wzrost w strefie euro niepewny, inflacja spadnie-ECB

POLNORD Spółka Akcyjna
opublikowano: 23-01-2003, 10:23

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) poinformował w czwartek, że utrzymanie wzrostu gospodarczego w strefie euro jest nadal zagrożone, a inflacja będzie spadać. To wyraźny sygnał, że ECB pozostawia sobie pole do dalszych obniżek stóp procentowych.

W styczniowym biuletynie banku napisano, że stopy procentowe są obecnie na niskim poziomie, co powinno pomóc zdynamizować wzrost gospodarczy. Podobnie jak w komunikacie po ostatnim posiedzeniu rady 9 stycznia, ECB powtórzył, że stopy procentowe są na właściwym poziomie.

"Aktywności gospodarczej w strefie euro nadal grozi osłabienie, choć obecne niskie stopy procentowe powinny zrównoważyć te niebezpieczeństwa" - napisał bank.

W biuletynie napisano również, że z początkiem tego roku inflacja w strefie euro zacznie spadać i w ciągu 2003 znajdzie się poniżej dwóch procent i utrzyma się na tym poziomie.

ECB nadal oczekuje, że w tym roku gospodarka strefy euro osiągnie pełen potencjał wzrostowy na poziomie 2,0-2,5 procent. Jednak realizacja tego scenariusza zależeć będzie od poprawy nastrojów w gospodarce, o czym w znacznym stopniu zdecyduje sytuacja w Iraku.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLNORD Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost w strefie euro niepewny, inflacja spadnie-ECB