Wzrostowa passa złotego

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 09-04-2021, 09:03

Dolar potaniał o ponad 17 groszy w zaledwie kilka dni. Tak dobrej passy złoty nie miał od listopada ubiegłego roku. Czy jednak może ona trwać?

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na trochę nieoczekiwany sukces złotego złożyło się kilka czynników. Z jednej strony pojawia się nadzieja, że kulminacja trzeciej fali pandemii może być już za nami, a znaczne przyspieszenie tempa szczepień sprawi, że kolejnej takiej fali nie będzie. Polska jest obecnie w niechlubnym czubie covidowych statystyk i był to element ciążący notowaniom waluty. Mimo, że do normalizacji daleko, rynek zawsze próbuje dyskontować przyszłość (w tym przypadku bardziej optymistyczną). Nieco mógł pomóc komunikat RPP, która oficjalnie nie uważa już, że złoty jest zbyt mocny. Rynek może odczytywać to jako przesłanka, iż Rada przestraszyła się wymknięcia inflacji spod kontroli. Tym niemniej polityka otwartego QE (nielimitowany skup obligacji rządowych) pozostaje czynnikiem ciążącym notowaniom złotego. Największe znaczenie ma jednak sytuacja na rynkach globalnych, gdzie na rynku długu mieliśmy odwilż, a to spowodowało globalne osłabienie dolara. Powody są nieco zagadkowe i można próbować ich szukać w zwiększeniu płynności na rynku przez Fed i Treasury (który odkupowało bony skarbowe redukując swoją pozycję w gotówce, a przez to na rynku było więcej pieniędzy gotowych kupić nowe emisje obligacji). Jeśli tak jest, jest to czynnik przejściowy. Wobec ogromnych kosztów „planu Bidena” pozycja gotówkowa amerykańskiego Treasury szybko się kurczy i kolejne miesiące muszą przynieść wzrost podaży długu, który będzie wysysać pieniądze z rynku. W tym kontekście kluczowa będzie inflacja, a jej marcowy odczyt w USA poznamy już w przyszły wtorek. Rynki są hiper-optymistyczne i to pozwoliło złotemu odsunąć się od krawędzi, ale czy tak sprzyjające okoliczności mogą trwać długo?

Patrząc na wykres USDPLN ostatnie dwa takie ruchy mieliśmy w październiku i listopadzie ubiegłego roku. Październikowy ruch sugerowałby, że przestrzeń do dalszego osłabienia dolara już się wyczerpała, z kolei po podobnym ruchu w listopadzie tempo spadków zmniejszyło się, ale nadal one postępowały. W tym drugim przypadku zadecydował „szczepionkowy optymizm” na rynkach globalnych, pokazując raz jeszcze, jak duże znaczenie ma ten czynnik.

Dzisiejszy dzień przynosi dane o amerykańskiej inflacji… producentów (14:30). To teoretycznie najmniej istotna inflacja, ale w obecnych okolicznościach rynek patrzy na każdą wskazówkę, szczególnie, że PPI ma wzrosnąć do poziomu 3,8% r/r. Podobne dane z Chin pokazały wzrost z 1,7 aż do 4,4% - znacznie powyżej oczekiwań rynku (3,5%). O 8:50 euro kosztuje 4,5549 złotego, dolar 3,8303 złotego, frank 4,1391 złotego, zaś funt 5,2402 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane