Wzrostowa sesja w USA

WST
29-03-2010, 22:07

Poniedziałkowe notowania na amerykańskich giełdach przyniosły wzrost indeksów.

Na finiszu DJ IA zyskiwał 0,42 proc., S&P500 rósł o 0,57 proc., zaś Nasdaq zwyżkował o 0,39 proc.

Przed sesją na parkiet dotarły dane makro, ale ich znaczenie nie jest zbyt wielkie. Zgodny z oczekiwaniami okazał się lutowy wzrost wydatków Amerykanów (+0,3 proc.). Z kolei ich dochody zwiększyły się o 0,1 proc. wobec oczekiwanego braku zmiany. Zerową zmianę odnotowano również w przypadku inflacji PCE core.
W trakcie notowań światło dziennie ujrzał jeszcze odczyt wskaźnika aktywności wytwórczej oddziału Fed z Dallas. Wzrósł on w marcu o 7,2 proc. podczas gdy analitycy prognozowali zwyżkę rzędu 5,2 proc.

Dzięki danym o wzroście wydatków, wzięciem cieszyły się walory Caterpillar, giganta z segmentu producentów ciężkiego sprzętu budowlanego, reprezentującego w średniej Dow Jones najbardziej tradycyjne sektory gospodarki.

Zgodnie ze światowym trendem popularne wśród handlujących były w poniedziałek akcje spółek górniczych i paliwowych. Mocno zwyżkowały wyceny takich tuzów jak Alcoa, Freeport McMoRan Copper& Gold czy Barrick Gold. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy koncernów rafineryjnych z Exxon Mobil i Chevron na czele.
Wszystko za sprawą wzrostu cen na rynku surowcowym, gdzie drożały m.in. miedź, złoto i ropa naftowa.

Na północ podążał kurs papierów Boeinga. Największy amerykański i drugi na świecie producent samolotów na świecie poinformował o postępie w sprawie flagowego modelu 787 Dreamliner, co może skutkować otrzymaniem licencji na przewozy pasażerskie do końca roku.

Cieszyć mogli się udziałowcy CB Richard Ellis Group. Kurs zwyżkował momentami ponad 6 proc. Największy na świecie broker nieruchomości komercyjnych otrzymał od analityków Goldman Sachs podwyższoną z „neutralnie” do „kupuj” rekomendację.

Ciekawe perspektywy roztaczają się przed Viacom. Głośno spekuluje się, że mediowy potentat może stać się celem przejęcia. Dodatkowo opiniotwórczy magazyn Barron’s napisał, że akcje są na tle konkurentów niedowartościowane i mogą wzrosnąć do ponad 40 USD wobec obecnego poziomu około 34 USD. Podobnego zdania wydaje się być też bank Morgan Stanley, który podwyższył rekomendację z „niedoważaj” do „zgodnie z rynkiem”.

Spadły z kolei notowania koncernu Ford Motor. To wynik nieprzychylnej reakcji inwestorów na potwierdzoną w niedzielę sprzedaż należącej do Amerykanów od 1999 r. szwedzkiej marki Volvo chińskiemu inwestorowi. Do przeceny przyczyniły się również informacje o oddaniu 3 mld USD z linii kredytowej otrzymanej na zabezpieczenie przed ekonomiczną recesją oraz wystawieniu na sprzedaż przez fundusz zdrowotny Zjednoczenia Pracowników Branży Motoryzacyjnej 362,4 mln warrantów, które dają prawo do takiej samej liczby zwykłych akcji spółki w cenie 9,20 USD do 1 stycznia 2013 r.

Przecenie poddały się także udziały Citigroup.To z kolei było odpowiedzią rynku na zapowiedź sprzedaży akcji instytucji (27 proc.) przez Departament Skarbu, który stał się ich posiadaczem po udzielonej m.in. temu bankowi pożyczce ratunkowej o wartości 45 mld USD. 20 mld bank już zwrócił w grudniu 2009 r

W górę poszedł kurs papierów Southwestern Energy. Analitycy Goldman Sachs wpisali akcje spółki na listę „zdecydowanie polecanych do kupna”. Zwyżkował też Patterson-UTI Energy po tym jak ten sam broker usunął te walory z listy „zdecydowanie sprzedaj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wzrostowa sesja w USA