Wzrosty na europejskich rynkach akcji

opublikowano: 13-05-2022, 10:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rośnie w piątek rano o 1,3 proc. Ma szansę na trzecią zwyżkę w tym tygodniu i przerwanie serii czterech spadkowych tygodni z rzędu.

Do kupowania akcji mogą zachęcać rosnące kontrakty na indeksy giełd amerykańskich, do czego przyczyniło się powtórzenie przez szefa Fed w czwartek, że bank centralny nie ma w planach agresywniejszych podwyżek stóp niż oczekiwane przez rynek. Dodatkowo rynkowi akcji sprzyja osłabienie dolara oraz spadek rentowności obligacji w skali tygodnia. W poniedziałek w przypadku niemieckich Bundów sięgała prawie 1,2 proc., a w piątek rano wynosi 0,9 proc.

Popyt przeważa w 9 z 10 głównych segmentów rynku. Największym cieszą się spółki finansowe (1,7 proc.) i technologiczne (1,65 proc.). Najsłabiej wygląda segment przemysłowy (-1,2 proc.), ale to głównie skutek potężnego spadku kursu szwedzkiej spółki Atlas Copco spowodowanej piątkowym splitem akcji.

Giełda w Londynie rośnie o 1,3 proc. W Paryżu CAC40 idzie w górę o 1,2 proc. i drożeje 38 z 41 wchodzących w jego skład spółek. We Frankfurcie DAX także zyskuje 1,2 proc. i drożeje 36 z 40 tworzących indeks blue chipów .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane