Czytasz dzięki

Wzrosty w cieniu najgorszych danych w historii

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 26-03-2020, 17:45

W trakcie czwartkowego handlu główny, krajowy indeks, WIG20, zyskał 3,48%, podczas gdy mWIG40 wzrósł o 1%, a sWIG80 podbił o 0,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 830 mln z czego 673 mln przypadło na WIG20.

Nastroje przed sesją nie były najlepsze – Azja sygnalizowała spadki, a wygaszenie wzrostów na futures wskazywało na narastające napięcie przed kluczową publikacją dzisiejszej sesji – zaplanowanych na godz. 13:00 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA za ostatni tydzień. Lokalnie dodatkowo przed sesją pojawiły się wytyczne ze strony KNF aby banki i zakłady ubezpieczeń nie wypłacały dywidendy w świetle aktualnego ryzyka związanego z koronawirusem. Sektor bankowy posiada znaczący udział w WIG20 i często od jego zachowania zależy bilans handlu. Ostatecznie jednak możemy stwierdzić, iż takie wytyczne były przez rynek spodziewane w świetle ostatnich wydarzeń.

O 13:30 poznaliśmy wyczekiwane dane z USA. „Jobless claims” wyniosły ponad 3 mln (poprzednio odczyty wynosiły 200-300k), co jest najgorszym wskazaniem w historii wskaźnika. Tymczasem rynek amerykańskich futures ruszył na północ. W depeszach zaczęły pojawiać się sugestie, iż inwestorzy spodziewali się nawet gorszego wskazania, a sama skala ryzyka dla tamtejszego rynku pracy powinna skłonić FED do dalszego luzowania. Docelowe wzrosty w USA (aktualnie SPX rośnie o 5%) pozwoliły na zakończenie handlu w Europie blisko intra-sesyjnych maksimów. WIG20 zakończył obrót w ramach TOP5 europejskich indeksów, chociaż dziwić może gorsze zachowanie mWIG i sWIG podczas odbicia.

W ramach WIG20 najmocniejsze zwyżki zanotowały walory Lotosu (+8,89%) oraz PKO BP (+7,42%) i PZU (+6,38%), co potwierdza tezę o wcześniejszym zdyskontowaniu ruchu ze strony KNF. Jednym walorem w ramach WIG20, który skończył „poniżej kreski” był Tauron (-0,09%). Na szerokim rynku otrzymujemy kolejne informacje (wymagane przez KNF) jako spółki radzą sobie (i jakie mają prognozy) w związku z COVID-19. W zakresie najmocniejszych wzrostów na parkiecie warto wspomnieć o 48% podbiciu walorów Pharmeny, która poinformowała o potencjalnym pozytywnym wpływie suplementacji wit. B3 w trakcie infecji COVID-19. Na małym parkiecie warto zwrócić uwagę na ponad 50% podbicie akcji Biomass Energy po informacjach o uruchomieniu centrum R&D oraz planach realizacji kontenerowego szpitala zakaźnego.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza zwyżka WIG20 jest oczywiście pozytywna, jednak nie przynosi wybicia z ostatniej konsolidacji. Czynnikiem wspierającym jest oczywiście trwające odbicie na rynkach zachodnich.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy