Czytasz dzięki

Wzrosty w cieniu słabych danych z Europy

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 23-04-2020, 17:39

W trakcie czwartkowej sesji w Warszawie główny indeks, WIG20, wzrósł o 1,31%, do 1626 pkt. mWIG40 zyskał 2,37%, podczas gdy sWIG80 podbił o 1,08%.

Obroty na szerokim rynku wyniosły 966 mln z czego 753 mln to sam WIG20. Najmocniejsze wzrosty, w zakresie sub-indeksów, zanotował dziś WIG-Motoryzacja (+5,63%, wsparte 8% zwyżką walorów Intercarsu). Na drugiej stronie widniał dziś WIG-Media z ponad 3% spadkiem (ponad 6% spadek akcji Wirtualnej Polski).

Zobacz więcej

GPW dzwon

Puls Biznesu

Jak co czwartek, w ostatnich tygodniach, w centrum zainteresowania znajdował się dziś odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Wskazanie dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za ostatni tydzień przyniosło wzrost ponad 4,4 mln, co sumują łączną liczbę już do ponad 26 mln. Dzisiejszy odczyt, inaczej niż w poprzednich tygodniach, wypadł blisko rynkowego konsensus (4,2 mln) w wyniku czego brak było istotniejszej reakcji na rynkach. Ostatecznie jednak amerykańskie indeksy ponownie ruszyły na północ, wspierając europejskie odpowiedniki. W depeszach agencyjnych wskazywane jest oczekiwanie, iż najgorsze wskazania z rynku pracy są chwilowo za nami. Dodatkowo chwilowym czynnikiem wspierającym jest odbicie na rynku ropy naftowej. Co ciekawe europejskie indeksy kończą dziś sesję na plusach, pomimo alarmująco słabych wskazań PMI (PMI dla usług 11,7 pkt w Strefie Euro)  z początku obrotu.

Lokalnie, w ramach WIG20, obserwowaliśmy ponad 7% wzrosty JSW oraz blisko 5,5% podbicie walorów Aliora. W dwudziestu największych spółkach jedynie trzy były dziś „na minusie” (LTS, PEO i SPL). Pekao traci trzecią sesję z rzędu (przejściowo pod 50 PLN), testując najniższe poziomy od 2009r.  Blisko 4% zwyżkowały dziś akcje Play, który poinformował przed sesją o podpisaniu przedwstępnej umowy nabycia Virgin Mobile Polska (za ok. 61 mln PLN). Na szerokim rynku najmocniejsze wzrosty zanotowały dziś akcje INC oraz Harpera (ponad 30% podbicie kursów). Na drugiej stronie szali widniały blisko 60% zniżki ITMTrade (dawne Briju) po tym jak spółka poinformowała o planach złożenia wniosku o upadłość. Ostatnie sesje na mniejszych spółkach (oraz rynku NC) przynoszą lekki spadek aktywności w stosunku do pierwszych 3tygodni kwietnia.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację odbicia od strefy wsparcia na 1555-1510 pkt. (luka z 3-6/03). Jeszcze parę sesji temu wydawało się, iż rynki będą próbować rozegrać falę C spadków – impuls ten został jednak zanegowany. Pozostajemy więc w ramach lokalnej konsolidacji 1555-1670 pkt.

Konrad Ryczko

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane