X-Trade Brokers: Korekta cen na rynku towarowym.

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 11-01-2006, 12:36

Spektakularne wzrosty podczas ostatnich sesji i osiągnięcie przez złoto najwyższego kursu od 1981 roku stworzyło idealne warunki do realizacji części zysków przez inwestorów.

Spektakularne wzrosty podczas ostatnich sesji i osiągnięcie przez złoto najwyższego kursu od 1981 roku stworzyło idealne warunki do realizacji części zysków przez inwestorów. W takiej właśnie atmosferze przebiegały wtorkowe notowania kruszcu z dostawą w lutym, za które trzeba było na koniec wczorajszych notowań zapłacić 545,50 USD za uncję, czyli o 5 USD mniej niż w poniedziałek.

Spadek kursu podczas wtorkowych notowań to głównie efekt realizacji zysków przez kapitał spekulacyjny oraz fundusze inwestycyjne, jak również reakcja na stanowisko chińskiego banku centralnego, który raczej nie przeprowadzi dywersyfikacji swych aktywów na rzecz złota. Powodów takiej decyzji upatrywać należy w stosunkowo małym rynku, który mógłby nie wchłonąć tak dużej ilości kapitału oraz w bardzo wysokich cenach złota.

Brak przebicia przec cenę poziomu 540 USD może sugerować, że wczorajszy spadek kursu to jedynie efekt korekty, natomiast rynek wydaje się pozostawać w trendzie wzrostowym. W chwili obecnej istotnym oporem dla notowań złotego kruszcu jest poziom 550-552 USD (szczyt ostatniego trendu wzrostowego), natomiast wsparciem dla cen jest kurs w okolicach 530-535 USD.

Srebro

Wtorkowe notowania na rynku srebra przyniosły spadek kursu tego kruszcu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku cen złota. I choć początek wczorajszej sesji przyniósł nieznaczne wzrosty, to jednak bardzo szybko inwestorzy poddali się wpływowi atmosfery z rynku złota zamykając zajęte pozycje. Srebro z dostawą natychmiastową na koniec notowań sprzedawane było za 8,94 USD za uncję, podczas gdy w poniedziałek trzeba było za nie zapłacić 9,20 USD.

Obecnie należy oczekiwać ruchów kursu w kanale cenowym 8,70 – 9,22 USD za uncję. Przebicie przez cenę górnego poziomu otworzy drogę do wzrostów w okolice 9,40, natomiast znaczne przełamanie wsparcia może oznaczać testowanie przez cenę poziomu 8,62 USD.

Ropa naftowa

Wtorkowe notowania ropy naftowej zarówno na giełdzie nowojorskiej, jak i londyńskiej były drugim kolejnym dniem spaków tego surowca. Na New York Mercantile Exchange ropa wyceniona została na zamknięciu na poziomie 63,37 USD za baryłkę, a więc 13 centów niżej niż w poniedziałek. Cena ropy z platform na Morzu Północnym spadła o 4 centy i zakończyła londyńskie notowania na poziomie 61,88 USD za baryłkę.

Spadek cen ropy na drugiej z rzędu sesji notowań to efekt oczekiwań rynku co do dzisiejszych publikacji dotyczących stanu zapasów tego surowca. Inwestorzy wykorzystali ponadto być może ostatni moment do zealizowania zysków. W chwili obecnej oporem dla cen ropy jest poziom 64,70 USD (szczyt notowań z połowy października), natomiast wsparcie ulokowane jest w okolicach 60 USD za baryłkę.

Michał Paciorek

Junior Dealer

X-Trade Brokers DM S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane