Sezon wyników potwierdzi siłę blue chipów

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Duzi rośli jeszcze szybciej, a mali stali się jeszcze mniejsi — takie były wyniki spółek w trzecim kwartale, według szacunków analityków DM BOŚ.

Sezon wyników na polskiej giełdzie dopiero wystartował i ciągnąć się będzie jeszcze wiele tygodni, ale analitycy Domu Maklerskiego BOŚ nie mają wątpliwości, że nie będzie on odbiegał od trzech poprzednich. „Oczekujemy, że trzeci kwartał był okresem solidnej dynamiki zbiorczych znormalizowanych zysków i kontynuacją pozytywnych tendencji, które dały się zauważyć w poprzednich trzech kwartałach. W ujęciu zbiorczym konstruowanym na podstawie naszych prognoz dla pojedynczych spółek, które pokrywamy, spodziewamy się wzrostu względem ubiegłego roku powtarzalnych zysków operacyjnych oraz zysków netto odpowiednio o około 30 i 32 proc.” — głosi raport brokera.

Podobnie jednak jak w poprzednich kwartałach, tak wysoka dynamika będzie zasługą niemal wyłącznie spółek o dużej kapitalizacji, w tym w szczególności KGHM, JSW oraz spółek paliwowych. Ich powtarzalne zyski wzrosły o 45 proc. na poziomie netto, szacuje DM BOŚ. Analitycy DM BOŚ spodziewają się, że będzie to ostatni kwartał, w którym tak żwawo rosły wyniki blue chipów. W kolejnych miesiącach 2017 r. dynamika będzie umiarkowaniezwalniać, choć wciąż będzie dwucyfrowa (16 proc. na poziomie operacyjnym i 27 proc. na poziomie netto w czwartym kwartale), natomiast w 2018 r. wyraźnie przystopuje (do 9-10 proc.).

„Nie twierdzimy, że szczyt dynamiki powtarzalnych zysków musi współgrać ze szczytem lokalnego indeksu akcji, jednakże szczerze mówiąc przypuszczamy, że w przyszłym roku wsparcie dla kursów spółek mające źródło w dynamice zysków prawdopodobnie wygaśnie” — uważają eksperci. Znacznie gorzej jest już ze spółkami o średniej i małej kapitalizacji.Indeks tych drugich — sWIG80 — skonsumował już całość zysków, wypracowanych od początku roku, a wyniki nie będą raczej impulsem do odwrócenia trendu spadkowego.

„Jeśli chodzi o małe i średnie spółki, które w poprzednich trzech kwartałach pozostawały widocznie w tyle, aczkolwiek udawało im się podtrzymywać niepozorny wzrost znormalizowanego wyniku netto, to w trzecim kwartale, według naszych szacunków, powinny zanotować umiarkowanie ujemną dynamikę (rzędu -5 proc. r/r) swoich znormalizowanych zysków netto” — zaznaczono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu