XSystem zapłacił połowę za debiut na NewConnect

Kamil Kosiński
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

Dzięki dotacji unijnej koszty emisji stopniały z 39 do 20 proc. jej wartości

We wtorek, 13 września, na rynku NewConnect zadebiutowała łódzka spółka XSystem, zajmująca się sprzedażą drukarek Xerox. Z przeprowadzonej w lipcu 2011 r. prywatnej emisji, poprzedzającej debiut giełdowy, uzyskała 600 tys. zł.

Niewiele, ale roczne przychody spółki wynoszą nieco ponad 5 mln zł. Pieniądze uzyskane od inwestorów spółka chciała przeznaczyć głównie na stworzenie i promocję programu komputerowego o nazwie Centrum Usług Analitycznych.

Ma on zbierać dane o zużyciu materiałów eksploatacyjnych do drukarek u firm współpracujących z XSystemem i tym samym ułatwiać organizację ich dostaw, tak by maszyny nie stały, np. z powodu braku toneru. Część pozyskanych pieniędzy miała też posłużyć uruchomieniu sklepu internetowego pod adresem printbull.pl i modernizacji sklepu swiatpapieru.pl.

Jak w każdej innej emisji akcji, realizacja związanych z nią celów była zależna od kosztów uzyskania kapitału, które są szczególnie bolesne właśnie w przypadku tak małych emisji jak przeprowadzona przez XSystem. Za usługi doradcze związane z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną oraz uzyskaniem 13 nowych inwestorów łódzka firma zapłaciła 232 tys. zł.

To niemal 39 proc. kwoty zebranej od inwestorów. Z własnych środków firma wyasygnowała jednak tylko 117 tys. zł, czyli niespełna 20 proc. wartości emisji. Resztę kosztów pokryła z dotacji unijnej.

— Przy realizacji projektu były wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane. Koszty sądowe należą do tych drugich. Te w całości musieliśmy opłacić samemu, bo nie mogły być ujęte w tych 232 tys. zł — precyzujeAdrian Weremiuk, prezes i główny akcjonariusz XSystemu.

Specyfika Działania 3.3

Pieniądze uzyskane przez XSystem na dofinansowanie uzyskania kapitału pochodziły z Działania 3.3 „Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP” (Poddziałanie 3.3.2) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szef XSystemu opowiada, że sposobu na dokapitalizowanie firmy szukał od 2009 r. Rozmawiał z funduszem venture capital i kilkoma firmami doradczymi. W końcu zdecydował się na prywatną emisję akcji powiązaną z wejściem na NewConnect. Jako autoryzowanego doradcę wybrał spółkę Salwix ze Rzgowa pod Łodzią.

To jej pracownicy pilotowali przekształcenia organizacyjne w XSystemie, przygotowali wszystkie dokumenty związane z ich przeprowadzeniem, wyceny i prezentacje dla inwestorów oraz dokument ofertowy. I za to Salwix zainkasował 232 tys. zł. Zanim jednak mógł się cieszyć zleceniem, musiał pokonać trzech innych autoryzowanych doradców.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wydając pieniądze unijne, firmy prywatne muszą przestrzegać procedur wyboru najkorzystniejszej oferty poprzez ogłoszenie konkursu — wyjaśnia Adrian Weremiuk. O wyborze doradcy ze Rzgowa zdecydowała najniższa cena. Jednak inni doradcy nie byli dużo drożsi.

— Działanie, w ramach którego XSystem otrzymał dofinansowanie, jest bardzo specyficzne. To chyba jedyny program, w którym wybór wykonawcy odbywa się przed złożeniem wniosku o dotację. Ocena kompetencji wybranego doradcy jest zaś częścią oceny wniosku. Jeśli ktoś planuje debiut na NC, to wybrana firma musi mieć status autoryzowanego doradcy, jeśli na głównym parkiecie — musi być biurem maklerskim.

Ale działanie to jest związane z samym uzyskaniem kapitału udziałowego. Można więc je wykorzystać na zyskanie inwestorów do spółki, która nie planuje debiutu na jakimkolwiek rynku giełdowym — dodaje Piotr Wieczorek, prezes Salwiksu.

Współpraca kontynuowana

XSystem przygotował wniosek o dofinansowanie własnymi siłami. Umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podpisał 24 września 2010 r., siedem miesięcy po złożeniu wniosku.

— Doszedłem do wniosku, że możliwe do uzyskania pieniądze są na tyle godne szacunku, że warto poczekać — zaznacza Adrian Weremiuk. Mniej więcej w tym samym czasie firma złożyła drugi wniosek. Tym razem chodziło o prawie 800 tys. zł w ramach Działania 4.4. Podobnie jak emisja akcji, pieniądze te miały wspomóc prace nad programem Centrum Usług Analitycznych. Sporządzony w XSystemie wniosek został odrzucony. — Pierwszy wniosek napisaliśmy sami, ale miał dużo błędów formalnych — przyznaje Adrian Weremiuk. Przy następnym naborze postanowił więc skorzystać z pomocy Salwiksu.

— Wniosek został opracowany przez XSystem. My go tylko konsultowaliśmy, pokazując, jak w kilku miejscach można go ulepszyć — zastrzega Piotr Wieczorek. Tym razem wszystko poszło sprawnie. Umowę na dotację w ramach Działania 4.4 XSystem podpisał dwa tygodnie po umowie na dofinansowanie przekształceń w spółce.

Łódź

O firmie

Działalność XSystemu koncentruje się na sprzedaży drukarek marki Xerox. Spółka powstała zresztą w wyniku przekształcenia lokalnego oddziału amerykańskiego koncernu. Poza sprzedażą drukarek firma prowadzi też sklep internetowy swiatpapieru.pl, gdzie sprzedaje papier do drukarek i folie prezentacyjne. Przygotowując się do prywatnej emisji, zapowiadała stworzenie programu komputerowego ułatwiającego zarządzanie sprzętem drukującym w firmach współpracujących z XSystemem oraz otwarcie nowego e-sklepu pod adresem printbull.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane