XTB: euro umacnia się wobec dolara

XTB
09-10-2007, 10:27

Wtorkowy poranek przynosi nieznaczne umocnienie euro w relacji do dolara. O godzinie 10:15 para ta testował poziom 1,4044 dolara, odreagowując wczorajsze, kontynuowane jeszcze w nocy spadki, które sprowadziły kurs do nienotowanego od prawie trzech tygodni poziomu 1,4014 dolara.

Wczoraj kurs EUR/USD przez cały dzień  znajdował się pod presją sprzedających. Była to odroczona reakcja na piątkową publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy. Raportu, który nie tylko sprostał rynkowym prognozom (we wrześniu stopy bezrobocia w USA wyniosła 4,7 proc. a liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 110 tys.), ale który przede wszystkim przyniósł mocną rewizję sierpniowych danych o zatrudnieniu (do +89 tys. z -4 tys.), które dotychczas stanowiły jedno z głównych źródeł obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki.
Poniedziałkowe umocnienie dolara to nie tylko opisane wyżej dane. To również spekulacje na temat braku obniżki stóp procentowych w USA w październiku oraz coraz częstsze obawy, że w skutek nacisków ze strony europejskich polityków i biznesu na Europejski Bank Centralny, będą podejmowane działania zmierzające do  osłabienia wspólnej waluty.
Wydarzeniem wtorku jest wieczorna publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC (godz. 20:00),  w czasie którego stopy w USA zostały obniżone o 50 punktów bazowych. Oczekiwanie na tę publikację, w połączeniu z krótkoterminowym wyprzedaniem eurodolara, aktualnie  generują niewielki impuls wzrostowy. W kolejnych godzinach ta tendencja może jeszcze nieco się pogłębić. Przy czym, pod dużym znakiem zapytania stoi trwałe wybicie ponad opór na 1,4064 dolara, jaki na wykresie godzinowym tworzy piątkowy dołek. Do tego konieczne więc będą nowe silne impulsy. Dlatego jeżeli ta bariera ma paść, to raczej po godzinie 20-tej.
Publikacja protokołu z posiedzenia FOMC to nie jedyna publikacja makroekonomiczna w dniu dzisiejszym. Inwestorzy dowiedzą się jeszcze jak w sierpniu kształtowało się saldo brytyjskiego handlu zagranicznego (godz. 10:30; prognoza -6,8 mld GBP) oraz produkcja przemysłowa w Niemczech (godz. 12:00; prognoza: 0,5 proc. m/m). Dane te nie będą jednak miały większego wpływu na rynek walutowy.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: euro umacnia się wobec dolara