XTB: Silne byki z Wall Street pociągnęły złotego

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 30-07-2009, 17:21

Po relatywnie niewielkiej korekcie z wtorku i środy, spowodowanej sporymi spadkami na parze EURUSD, w czwartek złoty znów zyskiwał na wartości. Z pewnością podstawowym czynnikiem pomagającym złotemu pozostaje niesłabnąca nadal siła giełdowych byków zwłaszcza tych amerykańskich. Kolejny już raz bowiem to po otwarciu kasowego rynku akcji w USA pojawia się silny atak ze strony kupujących, co przekłada się również na inne rynki.

Amerykański rynek akcji w dość imponujący sposób poradził sobie ze słabszymi danymi makroekonomicznymi podanymi w ostatnich dwóch dniach (indeks nastrojów gospodarstw domowych we wtorek i dane o zmówieniach wczoraj) i dziś notowania kontraktów na S&P500 znalazły się powyżej maksimum z 27 lipca i tym samym na najwyższym w tym roku poziomie. Te dobre nastroje to w dużym stopniu zasługa dobrych informacji ze spółek. Już wczoraj po sesji w USA lepsze wyniki podała VISA. Dziś rano mieliśmy generalnie niezłe wieści z Sony, Siemensa i Shella, zaś później lepszymi od oczekiwań wynikami pochwaliły się niemiecki Volkswagen i amerykańska Motorola. Opublikowane nieco słabsze dane tygodniowe z rynku pracy nie miały już znaczenia. Choć notowania EURUSD ustabilizowały się w okolicach 1,4050 ale nie przeszkodziło to złotemu w kontynuacji umocnienia. Po koniec handlu w Warszawie euro kosztowało 4,15 złotego, dolar 2,95 złotego, frank 2,71 złotego, zaś funt 4,87 złotego.

Nie da się ukryć, iż obserwowane umocnienie złotego w lipcu ma nieco spekulacyjny charakter. Widać na przykład, iż polską walutą zainteresowali się inwestorzy z USA, być może po części dzięki emisji dolarowego długu na tamten rynek przez ministerstwo finansów. Ten ruch ma silny związek z nastrojami rynku i choć obecnie trend wydaje się silny warto pamiętać o ryzyku korekty, przy czym sygnał zapewne będzie pochodził z Wall Street. Póki co na parze EURPLN zmierzamy jednak w kierunku 4,06, wsparcie na 2,9040 na USDPLN (dół zielonego prostokąta) będzie miało raczej marginalne znaczenie.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / XTB: Silne byki z Wall Street pociągnęły złotego