XTB: Złoty znów traci, przez Skrzypka?

opublikowano: 10-01-2007, 16:21

W środę złoty znów wyraźnie traci na wartości. Po południu kurs euro osiągnął 3,9135 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od 3 miesięcy.

W środę złoty znów wyraźnie traci na wartości. Po południu kurs euro osiągnął 3,9135 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od 3 miesięcy.

Cena dolara w tym czasie przekroczyła psychologiczny poziom 3 zł i wzrosła do 2-miesięcznego maksimum na 3,01 zł. Szwajcarski frank był notowany na poziomie 2,4240 zł. Osłabienie złotego wynika ze splotu kilku negatywnych czynników związanych z sytuacją w Polsce jak i na rynku globalnym.

Podstawowym powodem nerwowości na polskim rynku finansowym w ostatnich dniach są polityczne targi związane z poparciem kontrowersyjnego i mało znanego inwestorom Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP. Dopiero w środę rano zostało ustalone, że głosowanie nt powołania Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP odbędzie się w środę o godz. 20.00, wcześniej wątpliwości co do terminu zgłaszali politycy LPR. Sam kandydat potwierdził zaś, w swoich wypowiedziach, że zarzuty dotyczące jego doświadczenia i wiedzy z zakresu polityki monetarnej, są uzasadnione. Ma też jednak świadomość wagi swoich słów, stąd jego komentarze są mało „wyraziste”. Inwestorzy będą oczekiwać w kolejnych dniach od prawdopodobnego nowego prezesa NBP szczegółowych poglądów dotyczących polityki monetarnej i kursowej.

Prócz kwestii wybory prezesa NBP znów dał znać o sobie wicepremier Andrzej Lepper, żądając odejścia z rządu minister finansów Zyty Gilowskiej, jeśli nie zmieni rozporządzenia, które zmniejszyło wysokość ulgi podatkowej od biopaliw.

Przecena surowców, umocnienie dolara oraz niepokojące inwestorów, nowe regulacje w Wenezueli (na wieść o planowanej nacjonalizacji części przedsiębiorstw, indeks giełdy w Caracas stracił aż 19%) i Tajlandii znacznie pogorszyły nastawienie inwestorów do rynków wschodzących, co dodatkowo pogorszyło sentyment do polskiej waluty.

O godz., 16.00 euro kosztowało 3,8960 zł, a dolar 3,0050 zł.

Marek Węgrzanowski

X-Trade Brokers Dom Maklerski 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Złoty znów traci, przez Skrzypka?