Yellen nie obawia się wzrostu inflacji

opublikowano: 08-03-2021, 17:16

Sekretarz skarbu Janet Yellen uważa, że pomimo jego wielkości pakiet stymulacyjny administracji Joe Bidena nie spowoduje wzrostu inflacji w USA.

W weekend Senat przegłosował pakiet stymulacyjny wartości 1,9 bln USD. Izba Reprezentantów może zdecydować o przyjęciu ostatecznej wersji ustawy już we wtorek. Wielkość pakietu od pewnego czasu budzi obawę wzrostu inflacji, zwłaszcza w sytuacji widocznego już ożywienia gospodarki USA.

- Nie uważam, że tak się stanie – skomentowała obawę rynku Yellen.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Była szefowa banku centralnego USA zwróciła uwagę, że przed pandemią „inflacja była raczej za niska niż za duża”. Przekonywała, że Fed jest w stanie nie dopuścić do zbytniego wzrostu cen.

- Jeśli inflacja będzie zbytnio rosła są narzędzia, aby sobie z tym poradzić – powiedziała Yellen.

Sekretarz skarbu powtórzyła, że oczekuje powrotu pełnego zatrudnienia w USA w przyszłym roku. Liczba miejsc pracy wciąż jest o 9 mln niższa niż w szczytowym momencie przed pandemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane