Yellen: ryzyko inflacji jest niskie i pod kontrolą

opublikowano: 14-03-2021, 16:29

Sekretarz skarbu Janet Yellen nie obawia się, że pakiet stymulacji wartości 1,9 bln USD zwiększa ryzyko inflacji w USA.

- Czy jest ryzyko inflacji? Myślę, że jest niewielkie ryzyko, ale myślę także, że jest pod kontrolą – powiedziała Yellen w niedzielę w telewizji ABC.

Była szefowa Fed przyznała, że niektóre ceny, które spadły w okresie pandemii w ubiegłym roku, wzrosną, „ale będzie to tymczasowy ruch cen”.

- Nie uważam, że jest znaczące ryzyko – powiedziała Yellen. – A jeśli się zmaterializuje, z pewnością będziemy to monitorować i mamy odpowiednie narzędzia, aby się tym zająć – dodała.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Yellen, a także inni członkowie administracji prezydenta Joe Bidena, nie mają wątpliwości, że pakiet stymulacyjny wartości 1,9 bln USD, który właśnie wchodzi w życie, jest bardzo potrzebny gospodarce pomimo ostatnich sygnałów poprawy jej stanu. Podkreślają, że pomoże on przede wszystkim osobom o niższych dochodach, stanowiących znaczną część zatrudnionych w sektorze usług, który mocno odczuł skutki pandemii.

- Mam nadzieję, że jeśli pokonamy pandemię, będziemy mieli znów pełne zatrudnienie w gospodarce w przyszłym roku – powiedziała Yellen. – Dlatego uważam, że ten pakiet jest do tego niezbędny – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane