Yellen: Trump nie rozumie czym jest bank centralny

opublikowano: 26-02-2019, 08:07

Była szefowa Fed Janet Yellen uważa, że wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa świadczą o tym iż nie rozumie jaka jest rola banku centralnego.

- Wątpię czy jest w stanie powiedzieć, że celami Fed jest maksymalne zatrudnienie i stabilność cen – powiedziała Yellen w wywiadzie. – Wypowiadał się o Fed jakby celem było osiągnięcie kursu wymiany wspierającego jego plany handlowe, czy osiągnięcie właściwego bilansu handlowego USA. Takie komentarze pokazują brak zrozumienia wpływu Fed na gospodarkę i właściwych celów jego polityki – dodała. 

Janet Yellen
Zobacz więcej

Janet Yellen Reuters/FORUM

Yellen, pierwsza kobieta stojąca na czele banku centralnego USA, odeszła ze stanowiska w lutym 2018 roku po tym jak Trump zerwał z wieloletnią tradycją, zgodnie z którą nowy prezydent powtórnie nominował dotychczasowego szefa Fed. Nowym przewodniczącym Rezerwy Federalnej został Jerome Powell, którego Trump potem wielokrotnie atakował w publicznych komentarzach za podwyższanie stóp procentowych. Yellen uważa, że takie ataki mogą być szkodliwe.

- Jeśli to się będzie powtarzać może mieć wpływ, szczególnie jeśli warunki w USA z jakiegoś powodu zaczną się pogarszać, to może podważyć zaufanie do Fed – powiedziała.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy