Yellen twierdzi, że nie prognozowała wzrostu stóp

opublikowano: 05-05-2021, 06:12

Sekretarz skarbu Janet Yellen oświadczyła, że nie prognozowała wzrostu stóp w USA w celu zahamowania inflacji, co wystraszyło inwestorów z rynków finansowych.

- To nie jest coś, co przewiduję, czy rekomenduje. Jeśli ktoś ceni niezależność Rezerwy Federalnej, to z pewnością jestem to ja – powiedziała Yellen, była szefowa Fed, podczas wirtualnego panelu zorganizowanego przez The Wall Street Journal.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Wcześniej we wtorek nastąpiła nerwowa reakcja rynków po publikacji nagrania wideo z poniedziałku, w którym sekretarz skarbu mówi, że „możliwe iż stopy procentowe będą musiały wzrosnąć aby była pewność, że nie nastąpi przegrzanie gospodarki”.

Inwestorzy oczekują, że zgodnie z zapowiedziami Fed, stopy procentowe nie wzrosną jeszcze przed długi okres. Szef banku centralnego, Jerome Powell, podkreślał niedawno, że nie powinno być również obaw dotyczących ograniczania wsparcia dla gospodarki. Yellen także sygnalizowała, że wyższe stopy byłyby bezproduktywne dla administracji Joe Bidena, która korzysta z tego, że są historycznie najniższe, co pomaga w planowaniu zwiększenia wydatków rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane