Z funduszu wyjdziesz przez giełdę

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 07-06-2016, 22:00

Część TFI wprowadza do obrotu na GPW certyfikaty funduszy zamkniętych, otwierając furtkę niecierpliwym inwestorom.

Certyfikaty Quercus Multistrategy zostały wprowadzone do obrotu na GPW — poinformowało towarzystwo. Oznacza to, że klienci, którzy z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą czekać do oficjalnych wykupów przeprowadzanych przez TFI, mają możliwość wcześniejszego wyjścia z inwestycji poprzez giełdę. Taką furtkę dla inwestorów otworzyło już 30 niepublicznych funduszy zamkniętych krajowych powierników — Investors, BPH, Opery, Trigona, Legg Mason, PKO, PZU, KBC i Arki. Rozwiązanie to — przewidziane z myślą o klientach — ma sporo zalet, ale też kilka wad.

Quercus Multistrategy zarządzany przez TFI Sebastiana Buczka przez zaledwie 5 miesięcy działalności zarobił 4,7 proc. i pozyskał do portfela ponad 140 mln zł. W tym czasie WIG zyskał 0,1 proc.
Zobacz więcej

POPULARNY I ZYSKOWNY:

Quercus Multistrategy zarządzany przez TFI Sebastiana Buczka przez zaledwie 5 miesięcy działalności zarobił 4,7 proc. i pozyskał do portfela ponad 140 mln zł. W tym czasie WIG zyskał 0,1 proc. ARC

Zamknięty może więcej

Krajowe TFI coraz chętniej poszerzają ofertę o fundusze zamknięte (FIZ). Dość powiedzieć, że jedynie w segmencie detalicznym (dostępnym dla każdego) jest już więcej niż 200 tego typu produktów, a ich aktywa szacowane są na ponad 16 mld zł. Gdyby dodać do tego wehikuły inwestycyjne, tworzone na zlecenie konkretnego inwestora, liczba rozwiązań przekracza 740.

— Fundusz zamknięty można uruchomić zdecydowanie szybciej niż otwarty. Bardzo ważna jest również stabilizacja aktywów, która optymalizuje proces zarządzania — wpłaty wnoszone są podczas emisji certyfikatów, a wykupy odbywają się tylko w ustalonych okresach, np. raz na kwartał. Dzięki temu zarządzający nie muszą borykać się z problemem nagłego odpływu kapitału, a obecność w portfelu produktowym FIZ- -ów działa stabilizująco na poziom aktywów TFI — wyjaśnia Anna Zalewska, starszy analityk Analiz Online.

Przewagą FIZ-ów jest też szeroka paleta możliwości ulokowania kapitału: począwszy od akcji i obligacji, poprzez waluty, surowce, udziały w spółkach z o.o., nieruchomości, wierzytelności, a skończywszy na instrumentach pochodnych. Również ograniczenia dotyczące zaangażowania w poszczególne klasy aktywów są mniej restrykcyjne. Podczas gdy FIO nie może inwestować więcej niż 5 proc. wartości portfela w jeden papier, limit dla FIZ wynosi aż 20 proc. To wszystko zwiększa możliwości zarobku.

Furtka dla każdego

Większość FIZ-ów detalicznych sprzedawanych jest w ofercie niepublicznej, czyli skierowanej do maksymalnie 149 klientów. Minimalny poziom inwestycji jest ustalany osobno dla każdej emisji, przy czym nie może to być mniej niż równowartość 40 tys. EUR, czyli około 170 tys. zł. FIZ emituje certyfikaty, których zakup i sprzedaż odbywają się w ściśle określonych terminach, co oznacza ograniczone możliwości wejścia i wyjścia z inwestycji. Na tę bolączkę TFI mają jednak lekarstwo. Część powierników wprowadza papiery do obrotu na GPW, co pozwala klientowi — przynajmniej teoretycznie — spieniężyć je podczas sesji giełdowej.

W praktyce jednak utrudnieniem pozostaje znikoma płynność. Poza tym, inwestor, który chciałby skorzystać z furtki, musi liczyć się z tym, że notowania certyfikatów na GPW często odbiegają od ich wyceny księgowej (liczonej jako wartość aktywów netto przypa dająca na jeden papier).

— TFI nie mają wpływu na wycenę giełdową certyfikatów. Jest ona efektem popytu i podaży, a najczęściej rezultatem wymuszonej sprzedaży. Zwykle klient decyduje się na wyjście z inwestycji poprzez GPW dlatego, że z jakichś powodów nie może czekać na umorzenia przeprowadzane cyklicznie przez TFI i natychmiast potrzebuje zainwestowanych w fundusz pieniędzy. Im rzadziej fundusz przeprowadza wycenę i umorzenia, tym większe jest dyskonto na certyfikacie — tłumaczy Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI.

Dla przykładu, wycena księgowa certyfikatu First Private Equity FIZAN — który przelicza majątek portfela raz na kwartał — wynosi na koniec maja 1405,5 zł. Na giełdzie jeden papier kosztuje... 855 zł. W przypadku BPH Korzystnego Kursu FIZ, który wycenia się co miesiąc, różnica w cenie certyfikatów wynosi zaledwie 1,3 zł.

Okazja do zakupów

Eksperci przekonują, że nierzadko dyskonto w notowaniach giełdowych certyfikatów może być świetną okazją do tańszych zakupów. Należy jednak dokładnie przeanalizować historyczne wyniki inwestycyjne i wybierać instrumenty, które notują regularnie dobre osiągnięcia. Często zdarza się, że niższa cena papieru jest uzasadniona słabymi stopami zwrotu funduszu. Spośród 30 strategii dostępnych na GPW na uwagę zasługuje PKO Globalnej Strategii FIZ, który powstał w 2013 r. i w tym czasie pozyskał do portfela ponad 600 mln zł. Fundusz ma zarabiać 10-15 proc. rocznie bez względu na koniunkturę, a na jego celowniku są spółki notowane m.in. w USA, Ameryce Północnej, Unii Europejskiej, Szwajcarii i Turcji.

Taka strategia jedynie w tym roku przyniosła prawie 4 proc. zysku. Jeszcze więcej, bo ponad 10 proc., zyskał w tym czasie Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ. Za wynik odpowiada kontrariańskie podejście do selekcji spółek. Zarządzający nie próbują zarabiać na krótkoterminowych zmianach trendu. Do portfela trafiają m.in. firmy o wysokim wskaźniku ROE, niskim zadłużeniu, z wysokimi marżami operacyjnymi. Jego aktywa sięgają 70 mln zł. Nowalijka na liście, czyli Quercus Multistrategy FIZ, inwestuje m.in. w akcje, obligacje oraz surowce i obiecuje zyskiwać na tym 10 proc. w skali roku. Od stycznia zarobił prawie 4 proc.

— Polityka inwestycyjna zakłada wyszukiwanie aktywów niedowartościowanych i przewartościowanych, przy zastosowaniu strategii long/short. Pozycje krótkie zajmujemy za pomocą kontraktów terminowych lub opcji na indeksy akcji, metale, surowce i instrumenty dłużne — wyjaśnia Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy