Z kartą dookoła świata

Martyna Mroczek
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

W przypadku utraty karty wystarczy zadzwonić do banku i ją zablokować. A niektóre banki — np. Raiffeisen i Citibank Handlowy — nawet wysyłają nową kartę we wskazane miejsce.

Największe koszty transakcji za granicą wiążą się z podwójnym przewalutowaniem. Banki przeliczają transakcje — w walutach innych niż euro i dolary — z waluty transakcji na euro lub dolary po kursie organizacji płatniczej, a później po kursie banku na złotówki, przy czym każdy bank zazwyczaj stosuje własny kurs waluty. Klient traci dwa razy. Do tego dochodzi prowizja banku — nawet 3 proc. wartości transakcji. Są jednak wyjątki.

Jak podróżować…

— Nasz bank przelicza transakcje zagraniczne z waluty oryginalnej bezpośrednio na złotówki, po kursie organizacji płatniczej i bez prowizji — zapewnia Marcin Chruściel, dyrektor departamentu kart płatniczych w Polbanku.

A co z krajami, w których płaci się w euro lub dolarach?

— Zarówno wszystkie karty wydawane w Polsce w systemie Mastercard, jak i część kart Visa, są rozliczane w euro. Żeby nie płacić za dodatkowe przewalutowanie, w krajach strefy euro najlepiej używać karty rozliczanej we wspólnej walucie. Z kolei do Stanów Zjednoczonych opłaca się zabrać kartę rozliczaną w dolarach — przypomina Grażyna Barszcz-Winnicka z banku Raiffeisen.

W Stanach może się szczególnie przydać karta wypukła, czyli kredytowa. Bez niej mogą pojawić się problemy z wypożyczeniem samochodu lub wynajęciem pokoju hotelowego.

— Stany to kraj z najstarszą historią kart płatniczych, a co za tym idzie — ze stosunkowo starą infrastrukturą do ich obsługi. W Polsce karty to dość młode narzędzie, więc systemy płatnicze są bardziej zaawansowane. Niektóre polskie karty mogą nie działać za oceanem. Warto sprawdzić to przed wyjazdem — radzi Cezary Żbikowski, dyrektor departamentu kart kredytowych Getin Banku.

...i nie zbankrutować

O co jeszcze warto zadbać, zabierając kartę w podróż?

— Za granicą może się przydać karta z pakietem ubezpieczenia kosztów leczenia. Należy przy tym zwrócić uwagę na wyłączenia zawarte w umowie. Może się okazać, że ubezpieczenie nie pokryje usług medycznych, których będziemy potrzebować. Ważna jest także kwota ubezpieczenia: 10 tys. euro to minimum. Trzeci kruczek to warunki, które muszą być spełnione, żeby ubezpieczenie było ważne, np. zapłacenie kartą za bilet lotniczy — tłumaczy Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Najlepiej zabrać dwie karty, każdą w innym systemie — czyli Mastercard, Visa lub American Express (np. w Grecji częściej używana jest Visa, a w Niemczech — Mastercard), jedną wypukłą, a drugą płaską. Karty kredytowe bardziej się przydają przy płatnościach bezgotówkowych, bo pozwalają odroczyć termin płatności i zaciągnąć kredyt na koncie, często są też lepiej ubezpieczone.

Wypłacanie gotówki z bankomatu jest tańsze z kartą debetową. Często nie kosztuje nic, bo wiele banków oferuje darmową wypłatę gotówki z bankomatów w globalnej sieci — np. Citibank Handlowy utrzymuje bankomaty macierzyste w ponad 100 krajach, a klienci Pekao dysponują prawie 13 tys. urządzeń Unicredit. Deutsche Bank PBC również ma własne bankomaty za granicą oraz 5 banków partnerskich — we wszystkich urządzeniach wypłata jest bez prowizji. Nordea posiada bankomaty w całej Skandynawii. l

KARTY — prowizje banku

Raiffeisen Bank Visa Electron/Visa Classic 10 zł

Deutsche Bank Visa Electron 2 proc., min. 6 zł

BISE 3 proc., min. 10 zł

Multibank Visa Electron 10 zł

BZ WBK (karty walutowe) 1,5 EUR, 1 GBP, 1,5 USD

mBank Visa Electron brak prowizji

BGŻ Maestro 3 proc., min. 8 zł

Nordea Bank Polska Visa Electron 10 zł

Citibank Handlowy karty debetowe 9,99 zł

Lukas Bank 4 proc., min. 10 zł

Pekao 4 proc., min. 4,50 zł

PKO BP 3 proc., min. 10 zł

Polbank EFG Visa Electron 3 proc., min. 10 zł

Fortis 3 proc., min. 7 zł

Getin Visa Electron/Mastercard 2 proc., min. 10 zł

GE Money Visa 12 zł

ING Bank Śląski 3 proc.

Kredyt Bank Visa Electron/Maestro 3 proc., min. 5 zł

BPH 2,5 proc., min. 12 zł

BOŚ 3 proc., min. 5 zł

Źrodło: Banki

Martyna Mroczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu