Z korzyścią dla kręgosłupa

opublikowano: 07-03-2016, 22:00

Pracownicy są coraz bardziej świadomi tego, co dla nich dobre, a co nie. Tymczasem połowa stanowisk pracy w biurach nie spełnia wymagań ergonomii.

Według badań Ergotestu jedynie 2,4 proc. stanowisk biurowych spełnia wszystkie zasady ergonomii. — Przeciętny pracownik zatrudniony na pełen etat spędza niemal jedną czwartą roku w pracy. To sprawia, że sposób organizacji jego stanowiska, ale także całego biura, ma ogromne znaczenie. Brak odpowiednich warunków do pracy naraża go na poważne schorzenia, a przez to firmę na straty. Dlatego tak ważne jest dobre zaprojektowanie stanowiska pracy i przestrzeni biurowej — mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor do spraw marketingu i handlu oraz członek zarządu Mikomax Smart Office.

ZDROWIE, OSZCZĘDNOŚCI, WSPÓŁPRACA:
ZDROWIE, OSZCZĘDNOŚCI, WSPÓŁPRACA:
Przykładem aranżacji open space jest powstający na warszawskiej Ochocie Grójecka Offices. Taki system stwarza nieograniczone możliwości dostosowania przestrzeni do potrzeb firmy.
Bloomberg

Magia ergonomii

Ergonomia staje się słowem kluczem dotyczącym życia biurowego. Najnowsze zalecenia Public Health England zakładają, że osoba pracująca w biurze powinna spędzać minimum dwie godziny, stojąc bądź spacerując. Dla porównania, w Polsce tylko 23 proc. pracowników korzysta z pięciominutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze, która pozwala na rozciągnięcie mięśni i odpoczynek dla oczu. Najnowsze tendencje w architekturze biurowej motywujące do większego ruchu i umożliwiające dynamiczną pracę w różnych pozycjach to odpowiedź na rosnące zagrożenie zwyrodnieniami kręgosłupau pracowników biurowych.

— Pozycja siedząca jest jedną z najgorszych. Wówczas, podobnie jak przy dźwiganiu ciężarów, działają na struktury kręgosłupa siły znacznie większe, niż gdy stoimy czy leżymy. Efektem długotrwałej pracy w nieprawidłowej pozycji są częste dolegliwości bólowe pleców, z których aż 85 proc. wywołują przeciążenia w mięśniach, więzadłach, stawach i dyskach kręgosłupa — mówi Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

Popularnością cieszą się m.in. rozwiązania biurowe typu sit and stand. Zmiana stylu pracy może mieć pozytywne przełożenie nie tylko na zdrowie — stojąc, pozostajemy w gotowości do działania, jesteśmy lepiej skoncentrowani i unikamy spadku energii, którego doświadczamy, siedząc. Spotkania przeprowadzane na stojąco trwają średnio o jedną trzecią krócej.

— Już podczas projektowania budynku biurowego architekci myślą o ergonomii. To dlatego np. toalety czy pomieszczenia socjalne umieszczane są tak, by wymusić krótki spacer. Ergonomiczna przestrzeń to również taka, która wspiera efektywność i usprawnia wymianę informacji. Osiąga się to np. przez odpowiednie poprowadzenie ciągów komunikacyjnych — informuje Zuzanna Mikołajczyk.

Sprzyjająca przestrzeń

Wiele firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie systemów, które poprawiają ergonomię. Przykładem jest biurko Stand Up Mikomax Smart Office. Dzięki łatwej regulacji wysokości blatu można zmieniać pozycję zależnie od potrzeb. Innym rozwiązaniem są przestrzenie typu open space, doceniane za ułatwianie interakcji i wymuszanie ruchu.

— Bezsprzeczne zalety tego sposobu aranżacji przestrzeni to usprawniona komunikacja w firmie, możliwość wykorzystania biura w różnych sytuacjach i zmniejszone koszty użytkowania — podkreśla Monika Rogucka, menedżer do spraw najmu w OKRE Development.

Także w takim biurze niezbędne jest jednak ciche miejsce umożliwiające pracę w skupieniu czy przeprowadzenie telekonferencji. Jak pokazuje ubiegłoroczny raport Mikomax Smart Office, jedną z pięciu najczęściej wymienianych wad nowoczesnych biur jest zła akustyka. Brakuje też pomieszczeń pozwalających na prowadzenie krótkich spotkań. Aż 75 proc. polskich pracowników uważa, że biuro mogłoby być lepiej przystosowane do sposobu pracy.

— Nasi klienci coraz częściej wybierają rozwiązania finansowe umożliwiające inwestycje w biura o najwyższym standardzie, szyte na miarę potrzeb pracowników. Poszukiwane są przestronne powierzchnie wyposażone w sale konferencyjne, pokoje z dostępem do naturalnego światła oraz dobrze wyposażone zaplecze, w którym pracownicy mogą nie tylko zjeść, ale również się zrelaksować — komentuje Monika Mojzesowicz, dyrektor departamentu kredytów dla firm w Expanderze.

Ruch w pracy pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, lecz także na pracę mózgu. Największe firmy na świecie już inwestują w nowoczesne biura, a tym samym w wydajność i zadowolenie pracowników. Frank Gehry w nowej siedzibie Facebooka zaprojektował największy open space na świecie o powierzchni 122 tys. mkw., na którego dachu znajduje się 3,5-hektarowy park. O dostęp do naturalnego światła zadbał też Google, inwestując w biuro ze szklanym zadaszeniem. Także w Apple pracownicy będą mogli się dotlenić, spacerując po dziedzińcu przypominającym ogród.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane