Z kwitem możesz więcej

Dorota Czerwińska
opublikowano: 01-02-2011, 08:36

W rekrutacji jak w pokerze: kandydat chwali się wiedzą, a pracodawca sprawdza. Wygraną zapewnia dobry certyfikat.

Dokument poświadczający kompetencje plus doświadczenie mówią o wartości pracownika dla firmy. Zdobyte certyfikaty mogą wyznaczyć rozwój kariery zawodowej, udowodnić potencjał i otworzyć drzwi do wymarzonej posady.

Świadczą nie tylko o raz zdobytej wiedzy, ale o potrzebie ciągłego doskonalenia się. Większość wymaga długiej nauki i zdawania trudnych egzaminów. A to też wiele mówi o pracowniku. Wytrwałość się opłaca. Certyfikaty pozwalają budować wizerunek profesjonalisty, osoby dbającej o swój rozwój i ścieżkę kariery.

Zobacz więcej

Nawet wyraźnie lepszy kandydat, ale bez certyfikatu, odpada w przedbiegach.

W finansach ani rusz

W branży finansowej jest ich kilka. Dla księgowych pierwszym krokiem jest licencja ministerstwa finansów na usługi prowadzenia ksiąg finansowych.

— Wystarcza ona, by prowadzić księgowość średnich spółek nie notowanych na giełdzie. Natomiast najwyższy poziom na ścieżce księgowej to uprawnienia biegłego rewidenta, który bada sprawozdania finansowe — mówi Paweł Wierzbicki z firmy doradztwa personalnego Michael Page.

Rozwojowi kariery na stanowiskach finansowych pomaga też uzyskanie certyfikatów ACCA lub CIMA. Tytuł ACCA ma w Polsce ponad tysiąc osób. Ułatwia on karierę w księgowości i w kontrolingu, a także w firmach audytorskich i audycie wewnętrznym. Dla osób specjalizujących się w kontrolingu i zarządzaniu finansami dobrym wyborem jest CIMA. W odróżnieniu od ACCA, która największy nacisk kładzie na rachunkowość, CIMA zrzesza specjalistów od rachunkowości zarządczej.

— Z kolei międzynarodowy certyfikat CFA przyda się tym, którzy chcą robić karierę w analizie finansowej, doradztwie inwestycyjnym, zarządzaniu aktywami. Jego polski odpowiednik to doradca inwestycyjny — prestiżowa kwalifikacja, którą mimo 15 lat rynku kapitałowego ma tylko 336 osób. Są poszukiwane przez fundusze emerytalne, spółki ubezpieczeniowe czy asset management (zarządzanie aktywami) — informuje Paweł Wierzbicki.

Planując rozwój w dziale audytu wewnętrznego, można pomyśleć o zdobyciu dyplomu CIA. Certyfikat Amerykańskiego Instytutu Audytorów Wewnętrznych to jedyna zagraniczna kwalifikacja w finansach. Egzaminy można zdawać po polsku.

— 10 lat temu niewiele osób miało te kwalifikacje, dziś jest ich więcej, ale i tak pozwala się wyróżnić z tłumu. Taki certyfikat świadczy o tym, że jego właściciel ma nie tylko doświadczenie, ale również "głowę na karku" — dodaje Paweł Wierzbicki.

Marketing i projekty

Z kolei CIM to program certyfikacji i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tzw. marketerów opracowany przez The Chartered Institute of Marketing.

— Jest porównywalny z MBA w dziedzinie marketingu. Wymaga podobnego wysiłku. Ale nie jest przez pracodawców zbyt często traktowany jako główne kryterium zatrudnienia — zauważa Katarzyna Borowczyk z firmy doradztwa personalnego Bigram.

Za to bardzo poszukiwaną na rynku pracy umiejętnością jest profesjonalne zarządzanie projektami.

— Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, aby zdobyć kwalifikacji PMP, PMI i Prince II — radzi Katarzyna Borowczyk.

W prowadzonych niedawno badaniach pracodawcy uznali zarządzanie projektem za jedną z trzech kluczowych kwalifikacji/umiejętności, jaka będzie potrzebna w najbliższych latach. Co za tym idzie, posiadacze tytuł PMP bez trudu powinni znaleźć pracę w każdej gałęzi gospodarki.

Dla kandydatów do pracy w HR certyfikatem, który jest ceniony przez pracodawców, jest International Coaching Certification (ICC).

— Coraz częściej spotykam się z tym, że określając profil idealnego kandydata, pracodawcy dodają, iż chętnie widzieliby w swojej firmie osobę z certyfikatem ICC. Jest dla pracodawcy sygnałem, że ktoś skrupulatnie i świadomie planuje rozwój swoich kompetencji. Posiadacz ICC przechodzi gruntowne szkolenie, które w dużej mierze gwarantuje nie tylko nabycie nowych umiejętności, ale także zwiększenie świadomości naturalnych umiejętności pracowników — twierdzi Robert Skok z Antal International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Z kwitem możesz więcej