Z podwyżkami stóp Fed wstrzyma się do czerwca

W tym roku w USA należy spodziewać się dwóch podwyżek stóp, jednak opóźnią się one w porównaniu z wcześniejszymi oczekiwaniami, zapowiada Johanna Chua z grupy banku Citigroup.

Johanna
Chua, główna ekonomistka Citigroup Global Markets na region Azji i Pacyfiku
Zobacz więcej

Johanna Chua, główna ekonomistka Citigroup Global Markets na region Azji i Pacyfiku Bloomberg

Oczekiwania, że po grudniowej podwyżce stóp Fed zrobi przerwę w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, dały wsparcie globalnym rynkom akcji i złotu, a zaszkodziły dolarowi. Choć wielu decydentów wprost zapowiada przerwę, to zdaniem Johanny Chuy, głównej ekonomistki Citigroup Global Markets na region Azji i Pacyfiku, potrwa ona zaledwie kilka miesięcy. Mimo to jej zdaniem nawet taka przerwa w podwyżkach stóp, wraz z  prawdopodobnym spowolnieniem procesu ograniczania bilansu Fedu, powinny spotkać się z pozytywną reakcją na rynkach aktywów cyklicznych, które są bardzo wrażliwe na podobne sygnały.

- Fed prawdopodobnie wstrzyma się z kolejnymi ruchami do czerwca. Podtrzymujemy nasze wcześniejsze oczekiwania dwóch podwyżek stóp w tym roku, jednak zamiast marca i czerwca typujemy czerwiec i wrzesień – ocenia Johanna Chua, która w poniedziałek była gościem telewizji Bloomberg.

Choć dane powinny pokazywać wciąż przyzwoity obraz amerykańskiej gospodarki, to przy dość łagodnej presji inflacyjnej ostrożność jest dobrą strategią, tłumaczy specjalistka. Osłabienie aktywności gospodarczej w niektórych regionach, w tym zwłaszcza w Chinach, dotknęło całą globalną gospodarkę, co widać po pogorszeniu danych np. w Niemczech. Jednocześnie w wielu gospodarkach rozwiniętych inflacja zaskakuje in minus, a to dla banków centralnych argument za łagodzeniem polityki, zauważa Johanna Chua.

- Mamy do czynienia ze zmianą dynamiki w czynnikach ryzyka związanych ze wzrostem gospodarczym i inflacją, a to powinno skłonić banki centralne do większej ostrożności – przewiduje Johanna Chua.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu