Z widokiem na Wawel

GABINETY: Co firma z listy 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw robi w Krakowie? Niedawno wprowadziła się tam do nowej siedziby.

Wywodząca się z Kolorado CH2M to międzynarodowa firma inżynierska i doradcza. Pracowała m.in. przy budowie nowego Kanału Panamskiego i infrastruktury olimpijskiej na igrzyska w Londynie. W Polsce ma dwie biznesowe nogi: centrum inżynierskie i centrum usług wspólnych (IT, finansowo-księgowych i zakupów). Do zeszłego roku miała w Krakowie pięć biur z 500 pracownikami. I zdecydowała, że właśnie w naszym kraju są najlepsze warunki do rozwoju. W nowej siedzibie przy ulicy Konopnickiej z widokiem m.in. na Kościół na Skałce znalazło się miejsce dla ponad 900 pracowników i znajdzie się dla kolejnych kilkuset, bo firma rekrutuje na potęgę po kilkadziesiąt osób każdego miesiąca.

Najważniejszy Kraków

Pierwsze wrażenie? Przy recepcji rozmieszczono dizajnerskie siedziska z wbudowanymi doniczkami lawendy nad głowami i — dla gości nie tak żądnych wrażeń — fotele w kształcie dużych kamieni, ale bardzo miękkie. Kolejne nawiązanie do natury to ściana wysadzana mchem. „Skromna elegancja” — powiedzą niektórzy, „skandynawski minimalizm” — dostrzegą inni. A to niebagatelna międzynarodowa korporacja z 5,4 mld dolarów obrotów, 22 tys. pracowników na całym świecie i… największym biurem europejskim ulokowanym właśnie w Polsce.

— Centrum inżynierskie i centrum usług wspólnych są częścią sieci specjalistów w różnych krajach zarządzanej z siedziby CH2M w Denver, zaś Kraków jest najważniejszy z punktu widzenia wsparcia rozwoju firmy na świecie — mówi Douglas Jones, dyrektor krakowskiego centrum usług wspólnych CH2M.

Na stojąco i siedząco

Sześć pięter o podobnym układzie otwartych przestrzeni, kuchni i sal konferencyjnych różnią kolory i nazwy pomieszczeń. Piętro krakowskie to Tyniec, Nowa Huta, Kazimierz i Planty. Są też sale kontynenty. Ciekawostki? Choć oprócz konferencyjnych są też salki do krótkich rozmów, to nawet we wspólnie użytkowanych przestrzeniach zadbano o odrobinę prywatności: do wnęk sprytnie wciśnięto wygłuszające fotele, które, choć niezamknięte, wyciszają rozmowy. Sprawdziliśmy. Nici z podsłuchania sekretów współpracowników. Podobno to zasługa kształtu i materiału foteli.

Pracownicy mają też do dyspozycji tradycyjne biurka i takie z możliwością regulowania wysokości blatu.

— To względy ergonomii i zdrowia. Wiele osób co jakiś czas pracuje przez chwilę na stojąco, a potem wraca do pracy na siedząco — mówi Douglas Jones. Gdy ktoś się gorzej poczuje, może się udać do „pokoju wellness” — komfortowego pomieszczenia z kanapą i fotelem.

— Gdy tam idziesz, musisz zawiadomić innych, żeby wiedzieli, że coś niedobrego się z tobą dzieje, i ewentualnie mogli ci udzielić pomocy — zastrzega Jonathan Billings, dyrektor światowego centrum inżynierskiego w CH2M.

Dla ciała i ducha

Dla uzupełnienia zapasów energii jest skrzynka jabłek w każdej kuchni, gdzie są też zamiast czajników krany z wrzątkiem. Otwarta wersja pomieszczenia — na kawę i przekąski, a zamknięta na lunch w pracy. A po pracy? Choćby klub Toastmasters, czyli nauka publicznego przemawiania, pozwalająca przy okazji szlifować angielski, i networking.

— Współpracowaliśmy z krakowskimi klubami Toastmasters i założyliśmy taki w CH2M, dzięki czemu zajęcia w języku angielskim odbywają się u nas regularnie. To jeden z pomysłów, podobnie jak nasze wewnętrzne grupy pracownicze: JuMP — rozwijające zdolności przywódcze i Women’s Network — spotkania dla kobiet w celu wymiany informacji, wiedzy. Jesteśmy otwarci na kolejne pomysły — twierdzi Jonathan Billings. &

Stała rekrutacja. Po kilkudziesięciu nowych pracowników każdego miesiąca dołącza do biura CH2M w Krakowie, w którym Jonathan Billings (z lewej) jest dyrektorem światowego centrum inżynierskiego, a Douglas Jones — krakowskiego centrum usług wspólnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHALINA SZCZEPAŃSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Z widokiem na Wawel