Z ziemi amerykańskiej do Polski

839 tys. - tyle ton węgla Polska sprowadziła w zeszłym roku z USA — podał Reuters, powołując się na dane Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wzrostowi popytu na krajowy węgiel (tańszy od zagranicznego) towarzyszyło w zeszłym roku zmniejszenie krajowej podaży tego surowca (m.in. ze względu na kłopoty wydobywcze w Polskiej Grupie Górniczej). Dlatego, jak donosi Reuters, odpowiedzialny za import węgla Węglokoks sprowadził dwa transporty węgla z USA i czeka teraz na trzeci. Amerykański węgiel ma być zmieszany z polskim i trafić m.in. do krajowych elektrowni. Udział węgla z USA sięgnął 6,3 proc. całkowitego importu w 2017 r., większość sprowadzonego do Polski węgla pochodziła zaś z Rosji. Wydobycie węgla w polskich kopalniach spadło 2017 r. o 6,5 proc., do ok. 66 mln ton. Wydobycie węgla w USA wyniosło zaś 701 mln ton, z czego na eksport poszło 86 mln ton. © Ⓟ

fot Arkhip Vereshchagin-TASS -Forium
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane