Za delegację służbową kartą

  • DI
opublikowano: 10-02-2020, 22:00

Pracownicy MŚP najczęściej opłacają koszty wyjazdów gotówką. Rośnie jednak udział kart służbowych.

W jaki sposób MŚP płacą za delegacje? Dominuje gotówka. 41 proc. pracowników rozlicza wyjazdy służbowe z pobranej zaliczki. Na drugim miejscu są karty służbowe, z których korzysta 29 proc. firm — wynika z badania Diners Club Polska „Podróże służbowe polskich MŚP”. 27 proc. pracowników opłaca koszty z własnych pieniędzy (kartą lub gotówką), a później rozlicza się z pracodawcą.

— W porównaniu do wcześniejszych edycji badania systematycznie rośnie liczba kart służbowych. Jeszcze w 2015 r. za pomocą tego instrumentu płatniczego rozliczało delegacje zaledwie 10 proc. pracowników, w 2017 już 17 proc., a w 2019 — 29 proc. Wzrost nie dziwi, bo jest to najwygodniejsza i dla pracodawcy i pracownika metoda opłacania i rozliczania wydatków — mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Porównując dane z 2017 o 8 pkt proc. zmniejszył się odsetek pracowników, którzy opłacają delegacje z własnych pieniędzy, a później rozliczają się z pracodawcą. O 4 pkt proc. zmalała liczba firm, w których koszty podróży opłaca się gotówką z pobranej zaliczki. Pracownicy MŚP jeżdżą w delegacje przede wszystkim autem firmowym. Jak wynika z badania Diners Club Polska, taki sposób wybiera 62 proc. przedsiębiorstw. 29 proc. korzysta z prywatnego samochodu, 7 proc. z pociągu, a 2 proc. z samolotu.

— Porównując dane z 2017 r., odsetek firm, w których pracownicy podróżują prywatnymi autami, wzrósł aż o 11 pkt proc. Z drugiej strony o 7 pkt proc. zmalała liczba firm, w których pracownicy mają do dyspozycji służbowe auto — zwraca uwagę Monika Masztakowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy