Za granicą

Grzegorz Brycki, Magdalena Kozmana
opublikowano: 16-10-1998, 00:00

Za granicą

Idą lepsze czasy dla Time Warner

Time Warner Inc., jedna z największych na świecie firm z branży mediów, zarobiła w trzecim kwartale 39 mln dolarów (138 mln zł). Wyniki finansowe Warnera są o wiele lepsze niż ubiegłoroczne - w trzecim kwartale 97 firma poniosła straty rzędu 28 mln dolarów (99 mln zł). Wiadomości o zyskach spółki spowodowały znaczny wzrost jej giełdowych notowań. Od ponad roku Warner miał bardzo słabe obroty, ekonomiści przewidują jednak, że obecnie trend ten się odwróci i czwarty kwartał będzie bardzo dobry dla wyników spółki. Time Warner jest właścicielem Królika Bugsa i kanału HBO, jak również magazynu „TimesŐŐ i studia filmowego Warner Bros. MAK

Atlantic Richfield tnie zatrudnienie

Atlantic Richfield Co. — szósta co do wielkości spółka naftowa na amerykańskim rynku — ogłosiła serię zwolnień pracowniczych. Mająca swą siedzibę w Los Angeles firma zatrudnia około 20 tys. osób na całym świecie. Pracę straci prawdopodobnie połowa załogi, tj. 650 osób, z głównej siedziby ARCO. Do największych zwolnień dojdzie jednak za granicą. Firma ogranicza koszty z powodu niskich cen ropy. MAK

Wells Fargo łączy się z Norwestem

Bank Rezerwy Federalnej zaaprobował wniosek o fuzji Norwest Corp. i Wells Fargo & Co. W ten sposób dojdzie do powstania siódmego co do wielkości banku na amerykańskim rynku. Umowa jest warta 25 mld dolarów (88,5 mld zł). Najpierw jednak oba banki muszą sprzedać 26 oddziałów w Arizonie i Nevadzie, by zapewnić konsumentom swobodny wybór usług. Akcjonariusze banków będą głosować fuzje 20 października. Nowo powstała spółka bedzie nosiła nazwe Wells Fargo & Co. MAK

Zysk Compaqa mniejszy o 78 proc.

Amerykański Compaq Computer poinformował, że jego zysk w trzecim kwartale wyniesie 115 mln USD (408 mln zł), o 78 proc. mniej niż w analogicznym okresie 1997 r. Największy na świecie producent komputerów osobistych zarobił siedem centów na każdą swoją akcję. Jest to i tak dobry rezultat, ponieważ analitycy prognozowali zysk na akcję wysokości sześciu centów.

Sprzedaż Compaqa wprawdzie wzrosła o 36 proc. do 8,79 mld USD, ale była mniejsza od prognozowanych 9 mld USD.

Compaq znajduje się w przejściowym okresie po przejęciu za osiem mld USD firmy komputerowej Digital. Według Compaqa, Digital nie będzie przynosił zysków jeszcze w czwartym kwartale roku.

Prezes firmy Earl Manson poinformował, że w trzecim kwartale z pracy zwolniono 5,4 tys. osób. W ramach planu obniżki kosztów Compaq planuje zwolnienie łącznie 17,5 tys. ludzi. GB

Bank America stracił 1,4 mld USD

Największy bank Stanów Zjednoczonych, Bank America, poinformował, że według wstępnych obliczeń, w trzecim kwartale roku zanotuje stratę 1,4 mld USD (około pięciu mld zł). Jedną z przyczyn jest zły dług w wysokości blisko 400 mln USD, udzielony mało znanemu nowojorskiemu bankowi inwestycyjnemu D.E.Shaw. Zgodnie z umową, Bank America zgodził się wykupić obligacje D.E.Shaw o wartości 20 mld USD. Tymczasem — zdaniem specjalistów — D.E.Shaw przypominał raczej fundusz hedgingowy niż bank inwestycyjny.

Bank America powstał zaledwie miesiąc temu w wyniku fuzji Bank of America i NationsBank. Według analityków, większość strat banku powstała jeszcze przed ogłoszeniem fuzji.

Oświadczenie Banku America wywołało wstrząs na Wall Street. Nowojorska giełda nie otrząsnęła się bowiem jeszcze z afery szwajcarskiego banku UBS, który przed kilkoma dniami poinformował akcjonariuszy, że stracił 683 mln USD na inwestycjach w fundusz hedgingowy Long-Term Capital Management.

Informacje o stracie 1,4 mld USD doprowadziły do spadku cen akcji Banku America o dziewięć proc. — do 49 dolarów. GB

LSI zwolni 1200 pracowników

Producent półprzewodników i części komputerowych LSI Logic Corp. zwolni 1200 pracowników (17 proc. ogółu zatrudnionych) z powodu spadających cen chipów oraz zmniejszenia popytu na jego produkty w Azji oraz w amerykańskim sektorze telekomunikacyjnym.

Koszty restrukturyzacji kalifornijskiej firmy obciążyły jej bilans w trzecim kwartale kwotą 326 mln USD, co w rezultacie doprowadziło do straty 282,8 mln USD, w porównaniu z zyskiem 44,4 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku.

LSI zdecydowało się zawiesić kłódki na drzwiach swoich fabryk w japońskiej Tsukubie, w Fort Collins w Kolorado oraz w laboratorium w Colorado Springs. Rozważa również zmniejszenie produkcji w kalifornijskim Fermont.

Zdaniem Terry ego Ragsedale a, analityka JP Morgan Securities, LSI uznało, że obecne warunki prowadzenia interesów nie są sprzyjające i prawdopodobnie nie poprawią się nawet w połowie 1999 r. GB

Whirlpool wolno zmniejsza straty

Whirlpool Corp. — amerykański producent sprzętu AGD — zarobiła w trzecim kwartale 78 mln dolarów (277 mln zł). W identycznym okresie ubiegłego roku firma poniosła straty rzędu 218 mln dolarów (774 mln zł) ze względu na restrukturyzację i rozbudowanie oddziałów w Ameryce Łacińskiej.

Ostatnie wyniki finansowe nie zaskoczyły inwestorów na Wall Street, akcje spółki poszły w górę. MAK

Ropa już po 12 dolarów

Według Oficjalnej Agencji Prasowej OPEC (OPECNA) koszyk siedmiu gatunków ropy kosztował w środę 12,01 USD za baryłkę (159 litrów) — o 34 centów mniej niż we wtorek. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Brycki, Magdalena Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu