Za granicą

Brycki Grzegorz
opublikowano: 23-02-1999, 00:00

ZA GRANICĄ

n Olivetti chce połknąć Telecom Italia

Akcje włoskiego operatora telefonicznego Telecom Italia zyskały wczoraj na wartości w Mediolanie 11 proc., na fali spekulacji o możliwości przejęcia spółki przez grupę elektroniczno-telekomunikacyjną Olivetti. Proponuje ona za Telecom Italia 58 mld USD (225,6 mld zł). Kapitał potrzebny do przejęcia Telecom Italia Olivetti zamierza zdobyć m.in. poprzez zaciągnięcie pożyczek, emisję akcji oraz sprzedaż niemieckiemu Mannesmannowi, za 8,48 mld USD (33 mld zł), udziałów w dwóch spółkach telekomunikacyjnych — Omnitel i Infostrada.

Próbę przejęcia prasa porównuje do pojedynku Dawida z Goliatem — Olivetti jest bowiem pięć razy mniejszą firmą od Telecom Italia. Szef Olivetti ostrzegł, że jeśli jego oferta zostanie odrzucona, Telecom Italia może dostać się pod kontrolę kapitału zagranicznego. Pojawiły się już plotki, że kupnem firmy zainteresowana jest British Telecommunications (brytyjska spółka zaprzeczyła temu). GB

n Volvo na razie nie kupi Scanii

Koncern motoryzacyjny Volvo przerwał rozmowy o przejęciu większościowego pakietu akcji Scanii — producenta ciężarówek i autobusów — od szwedzkiej grupy inwestycyjnej Investor Ab. Rzecznik Volvo powiedział, że na razie nie ma szans na zawarcie takiej umowy, gdyż Investor Ab żądała za akcje Scanii po około 250 SEK (120 zł), znacznie powyżej ich aktualnej ceny rynkowej.

Volvo ma na razie 13 proc. akcji Scanii i nie zamierza ich sprzedawać. Przejęcie większościowego pakietu walorów producenta ciężarówek stało się jednym z celów Volvo, po tym jak firma zgodziła się sprzedać amerykańskiemu Fordowi dział samochodów osobowych. GB

n Jelcyn podpisał rosyjski budżet

Prezydent Rosji Borys Jelcyn podpisał ustawę budżetową na 1999 r., kończąc tym samym wielomiesięczne spory wokół tego dokumentu. Budżet, krytykowany przez zachodnie instytucje finansowe jako nierealistyczny, został w ubiegłą środę zaakceptowany przez Radę Federacji, wyższą izbę rosyjskiego parlamentu.

Dochody budżetu Rosji mają w 1999 r. wynieść 473,8 mld rubli (63,9 mld zł), a wydatki 575,1 mld rubli (77,57 mld zł), co poskutkuje deficytem bużetowym wysokości 2,53 proc. PKB.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chciał początkowo, aby Rosja utrzymała w 1999 r. nadwyżkę budżetową. Jednak zdominowana przez komunistów Duma domagała się zwiększenia wydatków państwa.

Zdaniem ekonomistów, nowy budżet trzeba będzie wkrótce zrewidować. Już teraz wiadomo bowiem, że inflacja wyniesie więcej niż zaplanowane wcześniej 30 proc. GB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Brycki Grzegorz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Za granicą