Za granicą

Kozmana Magdalena, Reuters
06-01-2000, 00:00

Za granicą

SAirGroup broni się przed przejęciem

SAirGroup, koncern w skład którego wchodzą szwajcarskie linie lotnicze Swissair, zamierza utrzymywać cenę swoich akcji na jak najwyższym poziomie. Ma to prowadzić do zwiększenia kapitału firmy.

W wywiadzie dla „Finanz und Wirtschaft” dyrektor wykonawczy koncernu Philippe Bruggisser uznał wysokie notowania akcji za najlepszą obronę przed przejęciem ze strony innych gigantów lotniczych. SAirGroup planuje także w średnim okresie czasu uwolnienie aktywów z działalności nie będącej w centrum jego zainteresowania.

Rozważane jest także podniesienie kapitału o 300 mln CHF (768 mln zł). Bruggisser dodał, że jego firma zamierza skupić się na budowaniu silnego sojuszu w Europie, SAirGroup posiada m.in. udziały w belgijskich liniach lotniczych SAB oraz w PLL LOT. Reuters

Orange podwoił liczbę klientów

Orange, brytyjska firma telekomunikacyjna, w ostatnim kwartale 1999 roku zdobyła 1,4 mln nowych klientów. Jest to rekordowy wynik tej spółki, przejętej w ubiegłym roku przez Mannesmanna. W ciągu całego roku liczba abonentów Orange wzrosła ponad dwukrotnie z 2,16 mln na koniec 1998 roku do 4,9 mln w 1999 roku.

Wynik ten firma zawdzięcza rozwinięciu usług prepaid (aż 85 proc. nowych klientów wybrało właśnie takie usługi). Światowy lider rynku telefonii komórkowej — brytyjski Vodafone zwiększył tymczasem w ostatnim roku liczbę abonentów o 3,98 mln.

Klaus Esser, dyrektor generalny Mannesmanna, oświadczył wczoraj, że Vodafone będzie musiało przeznaczyć na zakup jego firmy 100 mld EUR (422 mld zł). Bloomberg, Reuters

Japończycy sprzedali mało samochodów

Japońskie Stowarzyszenie Dealerów Samochodowych (JAMA) podało, że sprzedaż nowych aut osobowych spadła w ciągu ostatniego roku o 8 proc. W 1999 roku sprzedano 3,99 mln japońskich samochodów, co stanowi najgorszy od 1984 roku wynik.

Producenci prognozują jednak wzrost sprzedaży aut o 2 proc. w 2000 roku. Analitycy zwracają uwagę na coraz większą przepaść, jaka dzieli największego japońskiego producenta samochodów — Toyotę — od pozostałych firm. Ich zdaniem, Nissan, króry w ostatnich latach przeszedł kosztowną restrukturyzację, będzie tracił rynek, podczas gdy Toyota szybko zwiększy sprzedaż. Reuters

Lagardere wchodzi do Canal Satelite

Lagardere, francuska grupa działająca w sektorze obronnym i medialnym, kupi 34 proc. udziałów w Canal Satellite, cyfrowej platformie należącej do Canal +. Lagardere zapłaci za udziały około 5,8 mld FRF (3,7 mld z), więcej niż szacowali analitycy.

Niedawna transakcja, w której Rupert Murdoch nabył 24 proc. niemieckiej telewizji Kirsh a wzbudziła zaskoczenie Francuzów. Australijski magnat medialny zapłacił bowiem ponad dwa razy więcej za każdego abonenta Kirsh a niż zrobił to koncern Vivendi kupując udziały w Canal Satelite.

Canal + poinformował także o utworzeniu firmy dystrybucyjnej wraz ze znanym francuskim dystrybutorem filmowym Bac Film. Canal+ nie podał żadnych szczegółów finansowych transakcji, wiadomo jednak, że w nowej firmie będzie posiadał ponad dwie trzecie udziałów. MAK

Rusza telekomunikacyjne joint venture

AT&T i British Telecommunications zawiązały joint venture, wartości 10 mld USD (41 mld zł). Nowa spółka o nazwie Concert skupi się na usługach międzynarodowych dla biznesu, oferując połączenia telefoniczne i internetowe. W 2000 roku spółka powinna przynieść przychody w wysokości 7 mld USD (28,7m mld zł) — przewidują założyciele Concertu. Reuters

Dublin dołączy do aliansu giełd

Irlandzka giełda ISE stworzy elektroniczny alians wraz z niemiecką Deutsche Boerse. Handel akcjami irlandzkich spółek będzie się odbywał na wydzielonym segmencie niemieckiej platformy Xetra.

Tom Healy, przewodniczący giełdy w Dublinie, zapewnił, że jest to pierwszy krok do wejścia Irlandczyków do aliansu europejskich giełd. Alians, który ruszy prawdopodobnie w listopadzie tego roku, skupia giełdy z Londynu, Frankfurtu, Paryża, Mediolanu, Zurychu, Amsterdamu, Brukseli i Madrytu. Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu