Za kraty za obrót repliką dokumentu

opublikowano: 17-07-2019, 22:00

Jeśli usługa wymaga pozyskania informacji z dowodu osobistego, nie trzeba go kopiować, wystarczy spisać dane — uważają eksperci.

Kopiowanie dokumentów nie jest już dopuszczalne. Od niedawna prawo przewiduje odpowiedzialność karną do dwóch lat pozbawienia wolności za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu zbycia repliki dokumentu publicznego. Wyjątki związane są np. z postępowaniami przed urzędami państwowymi. Za replikę dokumentu publicznego uznaje się kopię lub jego odwzorowanie, jeśli ich wielkość mieści się w przedziale od 75 proc. do 120 proc. oryginału.

Dozwolone są wydruki komputerowe i dokonywanie kserokopii do celów urzędowych, służbowych i zawodowych, a także na użytek osoby, dla której dokument wydano. Przy okazji eksperci ODO24, firmy zajmującej się ochroną danych osobowych, przypominają, że kserowanie dowodów osobistych od dawna było ograniczone — dotyczyło to m.in. uprawnień wynikających z prawa bankowego i ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

— Przepisy karne obowiązywały już wcześniej, w ustawie o ochronie danych osobowych. Jeśli firma do tej pory nie przetwarzała szerokiego zakresu takich informacji, nie powinna obawiać się nowych przepisów — mówi dr Paweł Mielniczek z ODO24.

Zmiany w ustawie mają ograniczyć m.in. kradzież tożsamości i podszywanie się pod inne osoby, co wykorzystywano np. do wyłudzania kredytów.

— Pracodawcy powinni zadbać o to, aby wszystkie zatrudnione osoby mające styczność z plikami, na których widnieją dane osobowe, były odpowiednio przeszkolone. Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy, że dokumenty publiczne to nie tylko dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Zalicza się do nich także m.in. akt ślubu, Kartę Polaka oraz patent żeglarza. Wiedza w tym zakresie jest istotna — podkreśla ekspert ODO24.

Zamiast kopiować dokumenty tożsamości i inne zawierające dane osobowe, można spisywać z nich informacje po okazaniu przez właściciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu