Za mało kobiet w budowlance i IT

opublikowano: 25-01-2016, 22:00

8 na 10 programistów uważa, że branża IT powinna zatrudniać więcej kobiet. Czy inne sektory też zmieniają podejście do płci?

W branży nowych technologii kobiety stanowią tylko 10 proc. specjalistów — wynika z szacunków Komisji Europejskiej. A według raportu Chartered Institute for IT, około 80 proc. programistów jest zdania, że ich sektor dużo by zyskał, gdyby bardziej otworzył się na przedstawicielki płci żeńskiej. Mile były widziane również w polskich firmach informatycznych, które borykają się z deficytem kadrowym sięgającym 50 tys. wakatów. Na kobiety postawiono m.in. w spółce Capgemini, która zatrudnia 23 proc. programistek. To i tak daleko od ideału, ale znacznie powyżej średniej rynkowej w Polsce, która — podobnie jak w UE, nie przekracza 10 proc.

— W IT przeważają mężczyźni, ale wszyscy jesteśmy profesjonalistami. Pod względem kompetencji twardych kobiety im nie ustępują. Co zaś się tyczy kompetencji miękkich, związanych z zarządzaniem relacjami — są one mocną stroną wielu pań — twierdzi Anna Mikucka, menedżerka z Capgemini Software Solutions Center.

Do pracy w IT kobiety zniechęca m.in. przekonanie, że będzie trudno wrócić im do zawodu po dłuższej przerwie, np. urlopie macierzyńskim. Ten pogląd podziela 53 proc. badanych przez Chartered Institute for IT. Obserwacje i doświadczenia Aleksandry Bachlińskiej z Fujitsu Technology Solutions nie potwierdzają tej opinii.

— Szkoda, że w gremiach menedżerów przeważają mężczyźni. Nigdy jednak nie spotkałam się z dyskryminacją z ich strony. Przeciwnie, panowie chwalą współpracę z kobietami, bo pomagamy im spojrzeć na problemy z innej perspektywy — mówi Aleksandra Bachlińska.

A w jakich branżach niewieści ród rządzi? Jak podaje Women’s Bureau, prawie 66 proc. doradców podatkowych i 74 proc. poborców to kobiety. Wśród analityków budżetowych stanowią trzy piąte zatrudnionych, a wśród dyrektorów finansowych — nieco ponad połowę. Natomiast budowlanką trzęsą niezmiennie mężczyźni — według danych Randstad Polska, na ośmiu zrekrutowanych w tym sektorze mężczyzn przypadają tylko dwie kobiety. Przedsiębiorstwa zdominowane przez mężczyzn zatrudniają zaledwie jedną czwartą kobiet na stanowiskachkierowniczych — wynika z badań Catalyst. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu