Zabezpieczenie zależy od transakcji

Jacek Jackowski
opublikowano: 24-06-2009, 00:00

Zmieniające się warunki rynkowe są wyzwaniem dla rozwoju przedsiębiorczości oraz ekspansji handlowej. Przedsiębiorstwom trudniej zachować wiarygodność w oczach odbiorców towarów i usług, a w przypadku pozyskiwania nowych kontrahentów potwierdzenie własnej wiarygodności jest jeszcze trudniejsze. Odpowiadając na potrzeby biznesu, pojawiające się w czasach kryzysu, twórcy instrumentów finansowania handlu szukają narzędzi, pozwalających minimalizować ryzyko i zapewniających wygodę i bezpieczeństwo transakcji.

Akredytywa eksportowa czy kredyt dla nabywcy mają zastosowanie głównie w kooperacji z krajami o podwyższonym ryzyku gospodarczym i politycznym. Dotyczy to zwłaszcza krajów Europy Wschodniej czy Azji, takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Kazachstan. Polski eksporter współpracujący z zagranicznym kontrahentem jest szczególnie zainteresowany dodaniem przez rodzimy bank potwierdzenia do akredytywy eksportowej. Takie potwierdzenie daje mu pewność, że niezależnie od kondycji kontrahenta czy zagranicznego banku otrzyma wynagrodzenie, wypełniwszy prawidłowo swoje zobowiązanie handlowe.

W przypadku, kiedy płatności z kontrahentami rozliczane są w ramach akredytyw z odroczonymi terminami, jest możliwość zdyskontowania należności pochodzących z akredytywy eksportowej. Przeprowadzenie takiego dyskonta z jednej strony ogranicza ryzyko braku płatności (tak jak przy potwierdzeniu), z drugiej zaś — pozwala zwiększyć płynność finansową poprzez wcześniejsze otrzymanie płatności.

Produkty finansowania handlu doskonale wpisują się w dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Korzystanie z szerokiej gamy tych instrumentów zapewnia przedsiębiorcom wygodę oraz pewność w relacjach handlowych.

Jacek Jackowski

dyrektor biura produktów finansowania handlu Banku Pekao

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jackowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu