Żabka zaczyna nową erę w ekologii

  • Materiał partnera
opublikowano: 24-11-2020, 15:55
aktualizacja: 25-11-2020, 10:55

Działania proekologiczne można definiować na mnóstwo sposobów i każdy będzie wart błyskawicznego wdrożenia. Sieć Żabka zdecydowała się na podejście kompleksowe.

Realizowane przez Sieć Żabka inicjatywy prośrodowiskowe koncentrują się na zielonej energii, gospodarce o obiegu zamkniętym i w efekcie zmniejszeniu śladu węglowego. Działania sieci zostały potwierdzone m.in. certyfikatem ISO14001 w zakresie zarządzania środowiskowego oraz szczególnie rzadkim wśród polskich firm ISO50001 w zakresie zarządzania energią. To już nie pomysły, postulaty, ale realne wdrożenia zastosowane w konkretnym sklepie Żabki przy ul. Lewandów 46H na warszawskiej Białołęce. W otwartej dla klientów placówce testowane będą wszystkie, również innowacyjne na skalę światową, pomysły. Prawie 20 rozwiązań chroniących środowisko jest testowanych jednocześnie w czterech obszarach: Zielonej energii, Drugiego życia, Czystego powietrza i Zielonego transportu. Część technologii już znamy, ale takie jak: kropki kwantowe, podłoga kinetyczna czy kostka antysmogowa, ma wręcz futurystyczny charakter na miarę XXII wieku.

Impuls społeczny

Dla Żabki, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, to nie pierwsze duże wyzwanie.

– Zmieniliśmy format sklepów, przeszliśmy transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla nas równie ważna. Troszczymy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie z naszymi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmujemy odważne inicjatywy proekologiczne. Przykładem takiego projektu jest pierwsza zasilana wyłącznie zieloną energią Żabka, którą otworzyliśmy w Warszawie. Sklep będzie pełnił funkcję naszego laboratorium, w którym zamierzamy testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując, w jakim kierunku będzie się rozwijać przyszłość handlu – mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

Na bardzo ważny społeczny aspekt tego pomysłu zwraca uwagę wiceprezes zarządu firmy Adam Manikowski.

– Jako pierwsi testujemy te pionierskie rozwiązania nie tylko w krajowym handlu, ale i na świecie. Liczymy, że sklep, który już wcześniej był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, teraz dodatkowo zasieje w nich ciekawość i zachęci do proekologicznych działań – wyraża nadzieję Adam Manikowski.

Czysta energia

Energetyka węglowa emituje olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Ta sama ilość energii ze słońca zostawia około 17 razy mniejszy ślad węglowy niż prąd z paliw kopalnych, dlatego prąd w Żabce przy ul. Lewandów pochodzi w 100 proc. (to rzadkość) z odnawialnych źródeł, a przede wszystkim z energii słonecznej. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych. Pozyskiwana dzięki nim energia jest magazynowana i może być wykorzystywana niezależnie od pogody. Pozostała część energii niezbędna do dopięcia bilansu pochodzi z farmy wiatrowej Wierzcholas.

Fotowoltaika to znane i coraz popularniejsze rozwiązanie. W Żabce została ona wzbogacona o technologię kwantową. Funkcję produkujących energię paneli pełnią zamontowane w sklepowych szybach kropki kwantowe, dzięki którym można pozyskać energię słoneczną padającą na przezroczyste, na pierwszy rzut oka, okna oraz w sposób naturalny oświetlić sklep. Żabka jest trzecim w świecie i drugim w Polsce podmiotem wykorzystującym to rozwiązanie. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy też podłogi kinetycznej, zamieniającej każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną. Pozyskana w ten sposób energia wspomaga zasilanie sklepowych urządzeń. Podłoga w Żabce wykorzystuje nowoczesną technologię płyt naciskowych, która zamienia każdy krok w przyjazną środowisku energię. To druga taka instalacja w Europie.

To nie wszystko. Kolejne innowacyjne rozwiązanie technologiczne to żaluzjowe drzwi lodówki wyprodukowane specjalnie dla Żabki. Wystarczy przyłożyć dłoń i drzwi się otwierają. To duża oszczędność energii. W sklepie są także zasilane zieloną energią inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru. Przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można doładować telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii – to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona.

Drugie życie surowców

Polska należy do państw o najniższych zasobach wody w UE. Rocznie przypada u nas około 1,5 tys. m sześc. wody użytkowej na osobę, czyli ponad trzykrotnie mniej niż wynosi unijna średnia. Oszczędzanie wody to u nas już nie wybór, lecz konieczność. Żabka montuje w sklepie perlatory pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 proc. Pod budynkiem znajduje się także 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, gdzie tylko to możliwe, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego. Gdy nie pada deszcz, to właśnie wodą deszczową ze zbiornika i ze sklepu podlewane są przysklepowe rośliny. Jedną ze ścian w sklepie (do pomieszczenia technicznego) wybudowano z 1 tys. butelek PET zebranych przez projektantów. Również stojące w placówce meble i sufit oraz papierowe kasetony na produkty wykonano z materiałów z recyklingu. Gospodarka obiegu zamkniętego to także zachęcanie klientów do zbiórki opakowań w EKOmatach (plastikowe butelki i aluminiowe puszki). Z zebranych pustych butelek powstaną nowe, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy i jednocześnie spowodują, że mniej plastiku trafi na wysypiska.

Zielony transport

Ekologia to również powietrze bez komplikującego życie w miastach smogu. Świetną metodą oczyszczania powietrza jest sadzenie roślin. Wertykalny ogród Żabki produkuje tlen, pochłania szkodliwe związki z powietrza oraz kurz, do tego przepięknie wygląda. Rośliny rosną tuż przy parkingu i pochłaniają do 85 proc. spalin. Dodatkowo ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa z fotokatalityczną powierzchnią z nanocząsteczek dwutlenku tytanu zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o około 50 proc. w porównaniu z asfaltem. Żabka udostępniła także posiadaczom aut elektrycznych stację ładowania pojazdów. W sklepie udostępniono dwa punkty ładowania o mocy 3,7 kW; 7,4 kW; 11 kW; 22 kW prądem zmiennym. Sieć nie zapomina także o rowerzystach – przecież rower to najbardziej ekologiczny środek transportu! Znajdująca się obok sklepu stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

Odpowiedzialność jest wpisana w DNA firmy Żabka Polska, a dbałość o ekologię to ważny filar jej rozwoju. Aby móc śmiało myśleć o wspólnym jutrze, już dzisiaj troszczy się ona o stan środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. W poczuciu odpowiedzialności za planetę, wraz z rozwojem firmy, zmienia ona swój wpływ na otoczenie włączając w te zmiany franczyzobiorców, pracowników i klientów.

O FIRMIE
Żabka Polska jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience liczącej ponad 6,6 tys. placówek prowadzonych przez ponad 5 tys. franczyzobiorców pod marką Żabka. Na przestrzeni 20 lat działalności na polskim rynku spółka zdobyła pozycję lidera segmentu sprzedaży convenience. Sklepy są codziennie odwiedzane przez ponad 2 miliony klientów, a 12 milionów konsumentów mieszka nie dalej niż 300 m od najbliższej Żabki. Do filarów społecznej odpowiedzialności biznesu spółki należą: dbałość o środowisko naturalne, odpowiedzialna sprzedaż żywności, rozwój osobisty i edukacja, wsparcie lokalnych społeczności, a także dbałość o zdrowie i aktywny styl życia.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane