Żabka zawiesza dostawy z Włoch

AR
opublikowano: 13-03-2020, 15:47

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa sklepy Żabka nie będą przyjmować włoskich dostaw – poinformowała dzisiaj oficjalnie sieć. Jest odpowiedź włoskiej ambasady

W piątek właściciel marki Żabka, pod którą w Polsce prowadzonych jest ok. 6 tys. sklepów spożywczych, poinformował, że w ramach zarządzania kryzysowego podjął specjalne działania. Zapewnia, że są one dostosowane do „instrukcji przekazanych przez NFZ, zaleceń WHO oraz zapisów specustawy”. 

Żabka
Żabka
WM, Puls Biznesu

„Obserwujemy rozwój sytuacji związanej z COVID-19” – pisze Żabka w komunikacie prasowym. 

W ramach podjętych działań - poza m.in. szkoleniami personelu i przekazywaniem dodatkowych płynów dezynfekujących i rękawiczek franczyzobiorcom - sieć zdecydowała o zawieszeniu dostaw wszystkich produktów z Włoch.

Przypomnijmy, Włochy są jednym z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. W ostatnich dniach lawinowo rośnie tam liczba zakażeń, a także śmiertelnych przypadków choroby COVID-19. W związku z tym włoski rząd zdecydował się na radykalne działania, m.in. zamknięcie ulic niektórych miast. 

Decyzję Żabki krytycznie oceniła Ambasada Włoch w Polsce, która tego samego dnia wystosowała komunikat prasowy do mediów.

„Ambasada Włoch dowiedziała się z zaskoczeniem i żalem o decyzji przyjętej przez sieć dystrybucji Żabka o zawieszeniu dostaw produktów pochodzących z Włoch (…)” – pisze ambasada. 

Urzędnicy ambasady podkreślają też, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, iż nie ma dowodów na to, by żywność była „źródłem czy też środkiem przenoszenia wirusa”. 

Tym samym decyzję Żabki ambasada przyjmuje jako przejaw „dyskryminacji i wyraża nadzieję, że zaopatrzenie w włoskie produkty powróci możliwie jak najszybciej do normalnego stanu”, dodając, że - w jej ocenie - stan nadzwyczajny dotyczy całego świata i nie może być łączony z Włochami. 

„(…) jakakolwiek dyskryminacja produktów gastronomicznych jest pozbawiona naukowych podstaw i jest nie do przyjęcia” – pisze ambasada. 

Nie tylko Żabka wstrzymała dostawy z Włoch. Decydują się na to też m.in. sklepy z materiałami budowlanymi i ubraniami. W związku z epidemią koronawirusa wiele rządów ogłosiło całkowite zamkniecie granic dla osób przyjeżdżających z miejsc "wysokiego ryzyka", tj. najbardziej dotkniętych wirusem, w tym z Włoch. Ograniczenia tego typu wprowadziły m.in. rządy Ukrainy, Słowacji, Australii i Cypru. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane