Zabrakło pieniędzy na inwestycje

Monika Niewinowska
opublikowano: 18-09-2003, 00:00

Na Fundusz Dotacji Inwestycyjnych przeznaczono w tym roku 27,216 mln EUR. Okazuje się, że to kropla w morzu potrzeb przedsiębiorców.

Długo wyczekiwane programy finansowane w ramach PHARE 2001 są dostępne od drugiej połowy lipca. Jednak już dziś, po upłynięciu dwóch z sześciu wyznaczonych terminów składania wniosków, brakuje pieniędzy. Wyczerpane zostały budżety Funduszu Dotacji Inwestycyjnych w województwie śląskim i małopolskim. Podobna sytuacja niebawem wystąpi na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Błyskawiczne topnienie budżetów Funduszu Dotacji Inwestycyjnych nie jest zaskoczeniem. Program ten jest bardzo atrakcyjny. Dofinansowuje bezpośrednio inwestycje. Jeszcze przed ogłoszeniem terminów składania wniosków przedsiębiorcy się nim interesowali.

— Spodziewaliśmy się, że w tych czterech województwach Fundusz Dotacji Inwestycyjnych będzie się cieszył dużym zainteresowaniem. Dlatego przyznane zostały tam najwyższe budżety — mówi Monika Karwat z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przesunięciem środków z programów, gdzie pozostały oszczędności, które można wykorzystać w FDI. PARP przygotował dla resortu gospodarki informację, z której wynika, że w ramach FDI 2001 można uruchomić dodatkowo 45 mln EUR (około 198 mln zł).

Trzeba jednak mieć świadomość, że nowy zastrzyk pieniędzy może nie zagwarantować dotacji wszystkim chętnym przedsiębiorcom, nie wiadomo bowiem, jaką kwotą zostanie wsparty FDI. Nie należy się jednak zniechęcać, bo po wejściu funduszy strukturalnych ich skala będzie wielokrotnie większa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zabrakło pieniędzy na inwestycje