Zachód został w tyle za Węgrami i Polską

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Tydzień na światowych giełdach nie zaczał się dobrze. Piątkowe pogłębienie 12-letnich minimów na Wall Street zaktywizowało w poniedziałek podaż na azjatyckich parkietach. Później do tego trendu dołączyły giełdy Europy. Inwestorów wystraszyła weekendowa wypowiedź Warrena Buffetta, który w dorocznym liście do akcjonariuszy przyznał się do miliardowych pomyłek i ocenił kondycję rynku finansowego i kapitałowego jako bardzo ciężką, wymagającą dodatkowych funduszy pomocowych.

Pod presją podaży znalazły się ponownie walory przedstawicieli sektora bankowego. Złe wieści dla swoich udziałowców miał m.in. brytyjski gigant HSBC. Instytucja potwierdziła spekulacje o potrzebie uzyskania około 12,5 mld GBP nowych kapitałów, choć ocenia swoją sytuację jako ciągle dobrą. I to mimo ogromnego spadku zysku netto w minionym roku. Wśród mocno przecenianych znalazły się m.in. niemiecki Commerzbank oraz francuski BNP Paribas. Mimo kolejnego wzrostu cen złota na wartości traciły akcje czołowych spółek wydobywczych. Spadały m.in. notowania BHP Billiton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu