Zaczyna się rywalizacja o kontrakty w Iraku

opublikowano: 14-08-2003, 19:42

Jeszcze w czwartek firmy działające w branży budowlanej i naftowej złożą oferty w przetargu na kontrakty na odbudowę irackiej infrastruktury naftowej. Ich wartość przekracza 1 mld USD.

W przetargu nie weźmie udziału Bechtel, jeden z największych amerykańskich koncernów budowlanych. Ma on już w portfelu kontrakty na odbudowę irackiej infrastruktury nie związanej bezpośrednio z sektorem naftowym, m.in. mostów, szkół i innych budynków użyteczności publicznej.

Za kandydata do zwycięstwa w przetargu uznaje się Kellogg Brown & Root, spółkę zależną koncernu Halliburton. W okresie przed przetargiem wykonywała ona niezbędne prace naprawcze w irackich instalacjach naftowych w ramach tymczasowego kontraktu.

Wśród innych uczestników przetargu wymienia się m.in. amerykańską spółkę Fluor, która w wyścigu o zdobycie lukratywnych zleceń połączyła swoje siły z brytyjskim Amec.

Polskie firmy deklarowały wcześniej udział w rywalizacji o kontrakty w Iraku w ramach współpracy z amerykańskimi koncernami. Na początku lipca Nafta Polska podpisała wstępne porozumienie z Kellogg, Brown & Root. W skład konsorcjum, którego liderem jest NP, wchodzą 24 polskie firmy, m.in. Grupa Lotos, Ciech i Zakłady Chemiczne Police.

PKN Orlen i Polimex-Cekop utworzyły tymczasem spółkę Poilen, w skład której miały wejść także m.in. Budimex i Energomontaż Południe. Miała ona współpracować w Iraku z koncernem Bechtel.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj i tutaj.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zaczyna się rywalizacja o kontrakty w Iraku