Zadbaj o BHP, bo pracownik odejdzie

opublikowano: 10-09-2020, 22:00

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę daje podstawy do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Organizacja pracy w czasie pandemii do łatwych nie należy, zwłaszcza gdy jest wykonywana zdalnie. Z problemem tym wiąże się ryzyko niewłaściwego wypełniania przez pracodawcę obowiązków wobec osób zatrudnionych, co może przynieść różnego rodzaju przykre konsekwencje, nie tylko dla zdrowia pracowników.

— W aktualnym stanie zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego wirusem SARS-CoV-2 zarzut wobec pracodawcy, że naruszył na przykład obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, może stać się powodem natychmiastowego rozwiązywania umów o pracę przez pracowników. Orzecznictwo sądowe w takich sprawach zapewne będzie bogate — mówi Piotr Kuźmiński, prawnik z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Spory może potęgować fakt, że ustawodawca nie doprecyzował przepisów o pracy zdalnej, w tym dotyczących BHP.

— Te kwestie wciąż budzą wątpliwości i mogą skutkować w przyszłości roszczeniami ze strony pracowników. Dlatego wymagają odpowiednich rozstrzygnięć prawnych — podkreśla Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. regulacji Pracodawców RP.

Uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy (k.p.) jako nowej formy organizacji pracy domagają się i pracodawcy i pracownicy. Jak mówi Piotr Kuźmiński, rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest trybem nadzwyczajnym. Art. 55 k.p. przewiduje dwie sytuacje, w których podwładny może z niego skorzystać. Jedna, gdy uzyska zaświadczenie od uprawnionego organu (np. lekarza), w którym stwierdzono szkodliwy wpływ wykonywanych zadań na zdrowie pracownika i wskazano termin na jego przeniesienie do innego rodzaju pracy. Jeśli pracodawca tego nie spełni, otwiera to drogę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Ponadto do nagłego rozstania się z firmą uprawniają ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, określonych w art. 94 k.p. Pracownik musi wtedy wykazać konkretne uchybienie.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wśród podstawowych obowiązków pracodawcy możemy wyróżnić poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika, zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu, obowiązki z zakresu BHP oraz terminową wypłatę wynagrodzenia w należnej wysokości. Pewne powinności mogą wynikać też z umowy pracownika z pracodawcą lub obowiązującego w danej firmie układu zbiorowego — wyjaśnia prawnik z DAS.

Jego zdaniem nawet gdy firma nie wypłaca pensji nie ze złej woli, lecz z braku pieniędzy z powodów od niej niezależnych, pracownik może zastosować tryb rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie z uzasadnieniem.

— Ma na to miesiąc od momentu wystąpienia przyczyny rozwiązaniaumowy. Przykładowo, gdy pracownik nie uzyskał wypłaty na czas, termin ten może biec od daty, w której wynagrodzenie powinno wpłynąć na konto — mówi Piotr Kuźmiński.

Takie rozwiązanie umowy zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Nie przysługuje ono jednak, gdy przyczyną odejścia były szkodliwe warunki pracy. Pracodawca natomiast będzie miał prawo roszczenia o odszkodowanie dla siebie, gdy sąd wykaże, że pracownik błędnie ocenił sytuację i nie miał podstaw do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane