Zadyszka e-PIT-u na pierwszym podbiegu

opublikowano: 17-02-2019, 22:00

Hucznie zapowiadana przez Ministerstwo Finansów i oczekiwana przez obywateli usługa w pierwszym dniu napotkała na problemy techniczne.

Twój e-PIT to usługa, dzięki której rozliczenie podatku jest banalnie proste. Została udostępniona przez resort finansów w piątek. — Jesteśmy gotowi, aby w piątek ponad 20 mln podatników po wejściu na portal zobaczyło gotowy, wypełniony PIT— mówiła w czwartek Teresa Czerwińska, minister finansów.

Usługa Twój e-PIT, udostępniona przez resort finansów, w którym za
obszar IT odpowiada Przemysław Koch, w piątek padła ofiarą ogromnej
popularności
Zobacz więcej

PROSTY I PRZYJAZNY:

Usługa Twój e-PIT, udostępniona przez resort finansów, w którym za obszar IT odpowiada Przemysław Koch, w piątek padła ofiarą ogromnej popularności Fot. ARC

Niestety w dniu debiutu zainteresowanie usługą było tak duże, że zalogowanie się do systemu wcale proste nie było. Od rana wiele osób zgłaszało problemy z logowaniem do systemu. Byli też tacy którym się udało. W piątek rano Ministerstwo Finansów (MF) informowało o 10 tys. złożonych e-PIT-ach, a około południa liczba ta przekroczyła 20 tys. Usługa jednak nie działała poprawnie i informatycy w MF uwijali się jak w ukropie.

— Zainteresowanie usługą jest bardzo duże. Każdy chce wejść, zobaczyć. Uruchomiliśmy już pierwsze dodatkowe serwery, w rezerwie są kolejne. Jeśli będzie taka potrzeba, to też je wykorzystamy. To kwestia niedługiego czasu, żeby wszystko wróciło do normy — mówił Paweł Jurek, rzecznik MF.

Kolejne godziny przyniosły wprawdzie pewną poprawę sytuacji, ale nadal wielu zainteresowanych nie mogło sprawdzić e-PIT-u.

— Usługa działa, aczkolwiek jeszcze ją stabilizujemy — powiedział „PB” w piątek po 16 Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. IT.

Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że za problemy z logowaniem odpowiadała cześć front-endowa systemu.

— Wygląda na to, że frontowe urządzenia źle rozkładają ruch. MF dokłada serwery i procesory, żeby front-end wzmocnić. MF chyba nie spodziewało się takiej popularności — mówi nasz informator.

Inne źródło zbliżone do sprawy twierdzi, że problemy z logowaniem były spowodowane nieodpowiednią konfiguracją. 

Twój e-PIT zapewne będzie jedną z popularniejszych usług online udostępnianych przez administrację. Zainteresowanie usługami e-administracji wśród Polaków rozkłada się różnie. Przykładowo z usługi „Historia pojazdu” Polacy skorzystali w ubiegłym roku ponad 100 mln razy, ale liczbę punktów karnych sprawdziło niespełna 362 tys. razy. Do końca 2018 r. aplikację mWeryfikator pobrało 7,2 tys. osób. Usługa Twój e-PIT w 2019 r. jest dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. KAS przygotowała ponad 23 mln formularzy. W usłudze system automatycznie przygotowuje i udostępnia dla podatnika zeznanie roczne.

Sprawdź program warsztatu "Podatki 2019", 13 marca 2019, Warszawa >>

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy