Zafunduj sobie chronoterapię (KOPNIAK KARIEROWY)

Zamknij komputer, wyłącz telewizor i powspominaj to, co dobre. Pomyśl o wnioskach z tego, co było złe i nieudane. Poznaj tych, co byli przed nami. Skorzystaj z kąpieli w czasie.

Podłe dni sprawiają, że mam ochotę zatrzymać czas, aby w spokoju wykonać całą zaplanowaną pracę, nadrobić zaległości i wyjść z robotą na prostą. Po takim zabiegu mógłbym uruchomić czas ponownie i ruszyć w życie bez zbędnego bagażu.  

Cykl weekendowych felietonów poświęconych zagadnieniom pracy i kariery. W
 dniu odpoczynku szukamy nowych impulsów przydatnych na co dzień w życiu
 zawodowym. Chcemy inspirować i motywować, ale także stosować 
mobilizujące „kopniaki”. Bądźcie z nami!
Zobacz więcej

KOPNIAK KARIEROWY:

Cykl weekendowych felietonów poświęconych zagadnieniom pracy i kariery. W dniu odpoczynku szukamy nowych impulsów przydatnych na co dzień w życiu zawodowym. Chcemy inspirować i motywować, ale także stosować mobilizujące „kopniaki”. Bądźcie z nami! Fotolia

Jestem pewien, że całkiem spory odsetek osób czytających ten tekst dzieli ze mną pragnienie zatrzymania czasu. Chcemy być aktywni i pracowici, myślimy o rozwoju i zdobywaniu kolejnych szczytów, ale czas jest bezlitosnym wrogiem każdego planu.  

Przejrzałem ostatnio jedną z internetowych baz aforyzmów i cytatów. Z zasady unikam takich miejsc, bo autentyczność wielu wypowiedzi trudno tam zweryfikować - kto nie zna tych magicznych cytatów wkładanych w usta Alberta Einsteina i innych tuzów nauki. Tym razem jednak zaryzykowałem i znalazłem kapitalną myśl eseisty i pisarza Jana Parandowskiego. 

„Nic tak nie orzeźwia, nie do­daje ani­muszu, jak kąpiel w cza­sie. Zaw­sze sto­sowałem tę "chro­note­rapię" i zalecałem ją swoim czy­tel­ni­kom, wy­syłając ich al­bo do da­lekich uz­dro­wisk, od­ległych o ty­siące lat, al­bo do bliższych, gdzie trwa kojący dzień wczorajszy.” 

Kąpiel w czasie? Parandowski rzeczywiście był mistrzem tego typu zabiegów, ale takie specjały są i w naszym zasięgu. Nie możemy zatrzymać czasu, nie potrafimy też do końca nad czasem zapanować, więc najlepiej pozwolić mu popłynąć. Kąpiel w czasie wyobrażam sobie jako pewnego rodzaju zatrzymanie się w pędzie życia, kilka chwil oddechu w szale ciągłej gonitwy. Kuracja w sam raz przed poniedziałkiem. 

Zdobywajmy szczyty, bądźmy pracowici i aktywni, ale pamiętajmy o mocy odpoczynku i potędze wolno płynącego czasu. Zatrzymajmy się, dajmy sobie chwile spokoju, przygotujmy kąpiel i przyjmijmy kojące działanie dni minionych.  

Inaczej zabraknie nam czasu na refleksję i docenienie dnia wczorajszego, a wtedy nie będziemy w stanie zauważać dobra, które niesie jutro.

ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "KOPNIAK KARIEROWY">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu