Żagiel znów bez wiatru

MWIT
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Orco nie zdąży skończyć Złotej 44 na EURO 2012, bo po wyroku NSA nie ma pozwolenia na budowę.

Orco nie zdąży skończyć Złotej 44 na EURO 2012, bo po wyroku NSA nie ma pozwolenia na budowę.

Ledwo Jean-Francois Ott, prezes luksemburskiej firmy deweloperskiej Orco, odetchnął po przyjęciu planu jej restrukturyzacji przez sąd w Paryżu, a znów popadł w kłopoty. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) podtrzymał wczoraj decyzję o cofnięciu pozwolenia na budowę przy ul. Złotej 44 w Warszawie 192-metrowego luksusowego apartamentowca Żagiel, zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.

— Prawdopodobnie będziemy musieli ponownie składać wniosek o pozwolenie na budowę — mówi mecenas Bartosz Grochman reprezentujący Orco.

— Sprawa wraca na etap postępowania odwoławczego. Wojewoda przy ponownym jej rozpatrywaniu związany będzie oceną prawną przedstawioną w wyroku NSA — mówi Agnieszka Jendrzejewska z NSA.

Prowadząca rozprawę sędzia Maria Czapska-Górnikiewicz zgodziła się z większością argumentów dewelopera, ale z powodu popełnionych przez niego błędów odrzuciła jego skargę kasacyjną.

— Sąd pierwszej instancji błędnie interpretował przepisy dotyczące odstępstw i nie miał prawa uznać, że inwestycja zawiera więcej niż 300 miejsc parkingowych — podsumowała sędzia.

O przegranej inwestora zadecydował m.in. brak ekspertyzy, czy zapisane w pozwoleniu na budowę 288 miejsc parkingowych wystarczy, dla takiego budynku (w warunkach zabudowy była mowa o 500). Sąd miał także zastrzeżenia, że kiedy wojewoda mazowiecki rozpatrywał skargę mieszkańców sąsiedniego bloku, inwestor przesłał mu... stronę tytułową zamiast całej dokumentacji geologicznej.

Jedną z części planu restrukturyzacji Orco było szybkie ukończenie wstrzymanej budowy sztandarowego projektu. Spółka miała nadzieję, że dzięki pomyślnej decyzji sądu jeszcze przed mistrzostwami Europy w 2012 r. w Warszawie stanie gotowy z zewnątrz budynek, który pojawi się w relacjach wszystkich telewizji świata. Miało to pomóc w sprzedaży ponad 141 wolnych apartamentów. Budowę, w którą Orco zainwestowało już 50 mln EUR, zatrzymało siedmiu mieszkańców sąsiedniego bloku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu